Vizantiske slike. Knj. 1

ЧЕТИРИ ЖЕНИДБЕ ЦАРА ЛАВА 165

стина и његовог рођака тражили су помоћи од флоте, и велики адмирал Роман Лакапен доби од василеуса писмену заповест и прими налог да за"твори љубимца. Тај је ударац био уперен право на царицу. Очајна, она јурну на терасу Буколеона, пи"тајући свога сина, своје пријатеље, шта значи та побуна. Одговорише јој да је њена влада свршена, да власт прелази у друге руке; и одмах сутра дан хтели су да је отерају с двора. Тада, сва у сузама, бацивши се у наручја свога сина, она се позва на своја материнска права и преклињаше да је задрже. Млади Константин, дирнут, попусти: „Оставите“, рече он, „моју мајку поред мене“. Али ако је остала на двору, она је изгубила највишу власт. · То је било 918. г.

У овим критичним околностима само је један човек изгледао способан да узме власт у своје руке. То је био патријарх Никола, који док је био у немилости није ништа изгубио од своје енергије и од «своје амбиције. Њему се и сама Зое у тренутку револуције, кад је њен љубимац подлегао, била обра"тила, као једином ослонцу који је могла наћи; њему је василеус поверио звање првога министра. Он је био на том месту кад се, марта месеца 919. г. подигао Роман Лекапен, дочепао се двора и владареве личности, очекујући блиски дан кад ће се придружити престолу, први од онога низа насилника који су више пута у току Х! века владали византиском монархијом под именом законитих василеуса.

Око Романа Лакапена сусретоше се последњи пут двоје противника, чије су борбе и амбиције већ скоро двадесет година испуњавале историју "Свете Палате. Кажу да је Зое, још увек лепа, помишљала, да би се опет дочепала власти, да заведе "скоројевића, и да се уда за њега; извесно је у сваком случају да је покушала, пошто је њена странка "била сломљена у буни Лава Фоке, да отрује насилника. Она није успела и морала је отићи, прогнана «са двора овог пута за навек, да у манастиру Свете