Vlažni stanovi : njihov značaj i uzrok

9

2. При зидању, за прављење малтера и за квашење опека, употребљава се велика количина воде.

8. Атмосферски водени талози, који се таложе на спољашњости куће, продиру кроз недовољно обезбеђене спољне зидове или њихове делове.

4. Водена пара, која се у унутрашњости куће непрестано развија као и количина воде која се просипа, што долави већином од рђавог одржавања стана.

5. Влага је ушла у кућу због поплава.

6. Због влажења куће приликом каквог пожара, прскањем ИЕ доводних или одводних цеви.

· Нова зграда пије била довољно сува пре но што се у њу ет

8. На унутарњим зидовима пли у међупросторима зидова и међуспратних таваница накупила се вода кондензацијом из ваздуха. 5

9. Вода продире у кућу због рђавог покривања крова, рђаво израђених кровних олука или одводних цеви.

10. Вода је ушла кроз подове у унутрашњост међуспратне таванице.

0 свима овим узроцима говорићемо опширније.

1. Подземна влага, т.ј. влага која постаје од подземне воде, најчешћи је узрок влажењу станова. Подземна вода постане мањим делом продирањем кише у порозно земљиште == у колико кишница не отече по површини земљиној или не испари одмах по падању — а поглавито кондензацијом водене паре, која продире у земљу заједно са ваздухом. Подземна се вода скупља на непробојном слоју у земљи (иловача или глина), који дубље лежи и тада тече као подземна река по паду непробојног слоја или се, кад су ови слојеви удубљени у виду котла или корита, скупља као у неко језеро.

Кад темељи какве куће допиру до подвемне воде, влага би се, и са њом и нечистоћа ив земљишта ако је има, капиларном атракцијом градива попела у темељне зидове и тако би се кућа овлажила, кад овоме не би на супрот стојале предохране које се при грађењу предвиђају. Овоме слично опажамо код лампе са петролеумом, где се петролеум пење капиларношћу фитиља. Разуме се да се подгемном влагом прво овлаже просторије сутерена. Често се виђа да су подрумски и приземни зидови као и подови влажни, јер се при зидању није водило довољно ра-