Vlažni stanovi : njihov značaj i uzrok

17 ператури зида и ваздуха у просторији. Стога се зидови одмах превуку влагом, кад се зими у хладним просторијама пере врелом ведом или кад се у кујни на огњишту развија много водене паре. Из истог су разлога подруми преко лета влажни, кад у њих може да уђе спољни топао ваздух који је јако засићен воденом паром. Тако исто може и стан, и ако ово необично звучи, јаким проветравањем постати привремено влажан, док иначе редовно је јако проветравање од користи за одржавање сувоте у стану. Собе за спавање, које се не ложе, постају зими . многим проветравањем влажне, т.ј. ваздух који се издише таложи се ноћу на зидове.

Извесна количина водене паре у топлим собама сматра се као потребна за здравље становника и стога се на топле пећи мећу судови с водом која испаравајући влажи ваздух у соби. Ово вештачко одржавање влаге у просторијама само јеу мало случајева пробитачно. Кад је нпр. ваздух, при прелажењу преко ових зидова, засићен макар само са 60%о релативне влаге, неће моћи, кад се доцније расхлади од 60 и 809 на 209 и мање, џримити у себе скоро ни трећи део од своје првобитне количине воде. Највећи ће се део сталожити као роса на прозорска окна, и зидове. Вештачко одржавање влаге може бити само у висини собне температуре, дакле обично до 200. 7

По Рубнер-у, количина воде у ваздуху од само 80%/о релативне влажности при топлоти од 200, добро утиче на човечије здравље, повишава издржљивост како душевну тако и телесну, отклања знојење кад топлота ваздуха прелази преко 209 или при напорном телесном раду, повишава апетит и одклања сваку нелагодност (са предпоставком да се пије довољна количина воде у виду ма каквог пића које не садржи алкохола или га само мало има). Код беспослених и слабуњавих људи, који сразмерно мало развијају топлоте, мања је потреба за испарење воде па и одузимање топлоте са површине тела. Они стога при просечној собној температури од 200, подносе влагу у ваздуху 40 до 6090; тек при пењању температуре на 240 и више, расте и код њих потреба за одавање топлоте одузимањем воде. Ваздух, који се креће великом брзином, може без икакве штете садржавати више водене паре но миран ваздух. Довођење сувог ваздуха нарочито је онде потребно, где се количина водеу ваздуху какве просторије брзо повећава дисањем и знојењем лица. којих има сразмерно сувише много према величини просторије.

ВЛАЖНИ СТАНОВИ 2