Vojna enciklopedija : sveska prva : A

АЕРОСТАТ

граду, располаже са модерним путничким аеропланима, који саобраћају на неколико линија у земљи. АЕРОСТАТ в. БАЛОН. АЕРОСТАТИЧКИ ПРИТИСАН макаквог гаса је сила којом миран гас Дејствује на површине са којима је у додиру и увек је управан на те површине. АЕРОФОТОГРАФИЈА је снимак Haправљен фотографским апаратом са аероплача. На њему се могу видети сви детаљи снимљеног објекта, па чак и у својој правој боји. АЕРО-ФОТОГРАФИСАЊЕ важних 03јеката, непријатељског положаја, панорамеких изгледа итд. врше аероплани за извиђање нарочитим фотографским апа-

ратима. – Аеро-фотографисање ~ непријатељеког главног положаја врши се у размери – 1:10.000, — важнијих ~ објеката

1:5.000, позадине 1:20.000, артилериских положаја 1:20.000, панорамских изгледа 1:10.000. Преклапање · снимака за #2. Снимци се могу узети помоћу нарочитог уређења, вертикално или косо или панорамски. За аеро-фотографисања фототрафски апарати су или за ручну употребу, или утврђени у унутрашњости аероплана, између ногу извиђача. У употреби су апарати са сниженом раздаљином од 0.26 мет. од 0.50 мет. и од 1.2 мет. са величином клишеа 18/24 (а за прве и са, 13/18).

АЕРОФОН, справа којом се појачава људски глас, тако. да се може чути на великој даљини (9 км.) Пронашао је ЕдиСон. A. E. 0. (AFRIQUE - EQUATORIALE ТРВАМСАЊВЕ), скраћеница за Француску Екваторијалну Африку.

АЗАЊА, место у Србији, код Смедсревске Паланке (9.086 ст.).

АЗБЕСТ је амфибон т. ј. сложени силикат, састављени из витких свила-

стих и несагоривих влакана. Некад су влакна тако танка и бела да личе па ланене конце (амијант) и дају се преести.

АЗАТОСТЕ

Има га код Авале. Употребљава се 3: грађење несагоривих одела, фитиља, Цедила, за течност што нагризају, итд.

АЗДРУБАЛ, в. Хаздрубал.

АЗЕННУР, варош у Арасу, Францу ска, (275 ст.) 1415 г. француска војска побеђена од Енглеза.

АЗЕН ХАУБИЏЦА састоји се од noстоља са два крака, на коме се налазч цев, глатка и споља и изнутра, која се пуни бомбом „Екецелзиор“. Бацање бом-. бе бива, опаљивањем метка. Посада: четири поелужиоца,

АЗИЛ, прибежиште, ниште. (Грчка реч).

АЗИЗИА в. Ел — Азизиа.

АЗИМУТ, 1) угао који заклапају рагнина небеског меридијана места са меридијаном небеског тела које се поема тра. — 2) Угао који заклапа правац маг. нетеке игле са правцем подневка. (Р Сналажења на небу; земљин | магнети зам; Теодолит).

АЗОТ (нитрогениум). · Азот је елеменат, који се у природи налази у елеободном стању и једињењима.

У слободном стању има га у ваздуху (79%). На обичној температури је гас без боје, мириса и укуса. Атомека тежина азота. је 14.

У течно стање прелази на —: 194" С. а, мрзне се на — 214% С. У води се раствара мање од кисеоника. Са кисеони ком се тешко једини, и то тек на високој температури. Тада постаје азотов монооксид (НО) који се лако једини са кисеоником и даје азот диоксид (Н О 9).

АЗОТАСТА НИСЕЛИНА је врло непостојано хемиско једињење познато само у воденом раствору. Њене соли зову се нитрати.

АЗОТАСТЕ МАТЕРИЈЕ садрже neлику количину азота, који сачињава бе ланчевину потребну за крв и мишићиз. ткива, те се зато дају као храна.

Преставник ове хране су мекиње, 32. тим јечмено брашно, па раж, овас итд.

уточиште, 'скло-

— 43 —