Vojvoda Radomir Putnik : njegov život i rad

213

Пијеска, са слабим одредом на линији: Боковац, Игришник; Лимски Одред главном снагом. Кратељ, Палеж јужно од с. Кнежице и са 1 четом на Пуховцу, где је одржавана веза са десним крилом Црногорске Војске.

Ужичка Војска предузима офанзиву 13. (26.) септембра ка Власеници и Оребрници; местимично имала успеха и наступала у току 13. (26.), 14. (27), 15. (28.) и 16. (29.) септембра и са предњим деловима ушла у Власеницу, док је Лимски Одред већим делом избио на Бијељину Стену пред Кладњем, а Црногорска, Војска заузела Мокро код Романије (Сарајево). -

Српска Војска заустављена, је због противмера Аустроугарске Војске, с тим да остане у дефанзиви до даљег наређења. По том отпочела је одступање, које је завршила заједно са Црногорском Војском пребацивањем на десну обалу горње Дрине.

Српска Војска је у овој фази готово без прекида водила борбу и где је имала нарочито на Мачковом Камену огромне губитке.

Аустроугарска Војска тако исто.

Рововска фаза Битке на Дрини са овим је и завршена.

4. Решавајућа фаза Битке на Дрини почиње 15. (28. октобра и завршава се 25. октобра. (7. новембра).

Аустроугарска Војска ради концентрисања главне снате У! Армије на средњем току Дрине, а и ради одмора трупа, које су оперисале у југоисточном делу Босне, одложила, је почетак офанзиве.

___ Како се пак дознало, да, се Српска Војска попуњава, ојачава и снабдева, то је Поћорек наредио команданту М Армије, да учини све напоре, те да у Мачви постигне успех, пре почетка, офанзиве УГ Армије на, Средњој Дрини, да би се могле издвојити потребне. резерве за сузбијање нових српских покушаја, о чему су се већ ширили гласови.