Vukova prepiska. Knj. 2

КНЕЗ МИЛОШ ОБРЕНОВИЋ 687

дине највише ради тога из Беча у Србију дошао, да би се људи за службу преправили.

Ја сам предлагао, као што је Вашој Овјетлости врло добро познато, да скупимо по народу изабране момчади од 15 до 20 година, која знаду по мало читати и писали, па с њима да се почне велика школа, у којој би три паметна и способна учитеља за три године предавали општу Историју свега свијета, Географији, Шптатистику, Српску Граматику, мало већи рачуна, мало реторике. мало о законима, мало логике, мало историје јестаствене, мало Физике по т. д. Тако би она момчад послије три године била способнија за сваку службу у Србији од млогога, који је у Џешти свршио 12 школа. А које би се од ове момчади показало да има особити дар и вољу к науци, они, мислио сам, да се о државном трошку пошаљу у Европу даље да уче науке и језике. За мање пак школе мислио сам, да се мало по мало на Српском језику начине школске књиге, по најбољему Европјеском начину, које би по том могли примити сви остали Срби, како по Турским тако и Аветријским државама.

А да би ово све лакше било учинити, и да би слава Ваше Овјетлости била сасвим савршена, мислио сам, да најприје Вашу Свјетлост научим читати и писати, по том да начинимо неколике књиге за Вашу Свјетлост, па неке да вам се у одријеђено вријеме читају, а неке сами на беспослице да читате.

Да овдје не спомињем Карла Великог, који је као краљ и ожењен научио читати и писати, него кад је то могао Миленко у Одеси п Вујица“) у Цариграду, обојица старији од Ваше Овјетлости, заиста би и Ваша Свјетлост могли млого лакше и брже од њи обојлце.

Но како су се ови моји као и млоги други родољубиви планови покварили, то је све Вашој Свјетлости познато, нити је овдје сад мјесто о том говорити. — Године 1880. ја сам највише учинио, те смо г. Исапловића довели у Србију, да би се велика Школа почела, и тобоже се у почетку 1881. године почела (дакле на 10 година послије мога плана); али до данас још никака напретка у њој нема. Оно неколико дјеце, која су лане ишла тобоже у прву школу, иду и ове године у ону исту, уче оне исте науке, п ако се правитељство тако узастара о томе, као и до сад, ни до године неће бити друкчије.

ратни ~