Vukova prepiska. Knj. 2

656 КНЕЗ МИЛОШ ОБРЕНОВИЋ === ~

времена дужна неколико стотина иљада гроша, премда се зна, да су се неколика пута за све намиривали.

5) Не само што су из Србије послати мајстори у Каравлашку, да дворе у селима граде, него се и грађа за њи у Србији, и то чак амо горе на левој страни Мораве, сече и низ Дунаво у Каравлашку носи.

55) Сам Милош казује, да је за та села дао педесет иљада дуката, но други људи, којима су његови рачуни добро познати, кажу, да је до сад већ дао осамдесет и шест иљада дуката; и говори се, да је после овога писма послао Отојана Симића у Каравлашку, да још на ново, мени уз пркос, купи некака села за двадесет иљада дуката.

56) Кад 1829. године у Кратујевац дођу гласови из наија, да. се по народу умножила венерическа болест, а нико не зна, да је лечи, ја предложнм Милошу, да сеу Крагујевцу начини шпитаљ, барем од, две велике собе (једна за мушкарце, а друга за женскиње), па да се објави по свим наијама, да се сви такови болесници јаве и у Крагујевац пошаљу, где ће се без и кака страа за бадава лечити; после пак одређенога времена од кога би се та болест добила, онај да ће се казнити. Да би се тако болест, ако не са свим истребила, барем умалила. Но Милош и његов ондашњи министар и саветник, Павле Радомировић, одговоре: „вала кад нија нас нико чувао ни лечио, не ћемо ни ми никога“. На то им ја кажем, да они не чувају ни једнога јединственога човека, него народ нека чувају, јер н. п. ајдук убије само једног човека, па сва наија устане, те га гони, а ово је зло, које убија више људи. Но и ове речи буду онда све у залуд; ТбЕ после три године једва се почне некакав шпитаљ у наији Пожаревачкој.

57) Кад су се Орби после пропасти Кара-Борђијине стали враћати из Австријске државе у Орбију, сви су се готово Београдски трговци потписали за Аветријска подајнике, и Австријским пасошима оно [овамо 2] прешли, да би у сваком догађају са животом и с имањем сигурнији били. Кад под Милошевим владањем Орпеска власт у Београду стане расти, гдекоји од поменути трговаца престану Авестријске пасоше вадити и порцију плаћати; но по том видећи, да Српска влада, ако није гора, није боља од Турске, опет почну сви Австријске пасоше тражити и порцију драговољно плаћати. Лане је Милош заметнуо читаву распру с царством Авствијским (која мислим да још није свршена), што је од Австријски подајника, рођени у Турској. узимао на силу арач у Београду.

58) Ове су године, осим остали мање знатнији људи, пребегли у Австријску државу: два од најзнатнији Смедеревски трговаца, Гаврило Поповић, (који је и чиновник Милошев бивао) и Стојан Спасић; Петар Вулићевић, син још за Кара-Борђијна времена знатнога Српског поглавице, Вуице Вулиљевића ; шабачки прота, ован Павловић. један од први свештеника у Србији; шабачки трговац и бивши млого година кмет ован Тркић, и Милошев први лекар, доктор „ован Стеишћ.

5) Кад је Милоје Бак у почетку 1825. године устао пред наијом Смедеревском на Милоша, Форђије Чарапић био је почео подизати наију Београдску, но пошто Милошевци Ђака у Тополи разбију, он пребегне у Банал, а одавде у пролеће 1826. године пређе опет, у