Zavod za statistiku
У]
рала је бити у пеколико измењена према подацима, којима располаже Миппстарство Грађевина. Таблице о изборима народних посланика у неколико су измењене п проширене. Најпосле, псправљене су многе погрешке у Француском тексту које су се плалазиле у ранијим књигама.
Пзалажење ове књиге доста је закаснило. Руколше је дат Државној Штамнарији још у јапуару прошле године, али је штампање знатно успорено откако је, услед мобилизације, смањен орој радника у штамшарији. Спремање рукописа у Управи Државне Статистике закаснило је пз више узрока, а поглавито због тога што је ова Управа, услед сасвим недовољног буџетског кредита, принуђена да ради с малобројпим и већим делом слабо плаћеним п недовољпо квалификованим пижим особљем. Сем тога, материјал који је Управа добијала од појединих власти у миогим случајевима био је тако пепоуздан, да се морао пеправљати и попуњавати, што је пзазивало дугу преписку. Једна од највећих тешкоћа на коју се налази при прикупљању и сређивању статистичких података у Србији састоји се у томе што власти п установе које су дужше да шаљу те податке Управи Државне Статистике, због џпретрпаности другим пословима пли због пемања воље пи разумевања за, статистичке радове, одазивају се тој дужносли врло рђаво.
дДа би се накнадпо губитак у времену, а да се, -е друге стране, не би прекинуо коптипуптет у статистичким публикацијама, ова књига обухватила је податке за две године. Материјал за Статистички Годишњак 5: годпне 1909 п 1910 скоро је сав спремљен за штампу п може се штампати у пајкраћем року, само ако се одобри потребан кредит за штампање.
Београд, маја 1913.