Žena i socijalizam

на Зав јоа

233

тикалним центрима (центрима за рефлекс) дејствује кора великог мозга као орган који паралише њихову акцију; а пошто је, као што напоменусмо, кора великог мозга код жена слабија не само због анатомских односа но и због тога што се храни водњикавом крви, она се лакше замара, али и лакше надражује него код људи.

Овим се објашњава, с једне стране, „боља обдареност“ жене уопште, али, с друге стране, и брза промена у расположењу и већа склоност жена ка халуцинацијама и илузијама. — Ова разорена равнотежа између кореи основнога мозга нарочито је стална појава за време док траје менструација, трудноћа, бабиње и климактеријум. Због своје психичке организације жена је већма склона меланхолији но човек, а и наклоност ка конфузији код ње је више развијена; напротив, мушки пол стоји пред женским по броју својих чланова који пате од грандоманије.

Ето то су саопштења нашег стручњака, која ми овде доносимо у изводу.

У колико се ове разлике заснивају на самој природи полне разлике, оне се, дабогме, не могу изменити. У колико се пак те разлике у саставу крви и мозга дају модификовати другим начином живота (исхраном, духовном и физичком гимнастиком, начином занимања итд.) то се засада не може ни на који начин поуздано оценити. Изгледа да је непобишан факшт да се жена данашњега времена виле разликује од човека но жена првобишнога времена или жена заосталијих народа, а шо је сасвим појмљива последица социјалнога развишка коме је жена културних народа била пошчаињења за 10следњих 1000 до 1500 година.

По Ломброзу и Фереру, капацитет женине лобање (ако се човекова лобања узме као 1000) износио је код:

Дрнаца 954 Словена 908 Аустралијанаца 967 Цигана 875 Индијанаца 944 Кинеза 870 Талијана 921 Немаца 838—897" Холанђана 919 (Тидеман) Енглеза 860

> 888 (Давис) у Паризу 858

# По четворици разних аутора: 888, 864, 878. 897,