Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa I

— 504 —

часу извршио. То непознавање нарави Кара- Борђеве са другим ванредним врлинама његовим, уливало је како у простог војника, тако и у војводе стра и поштовање, и много је приносило, те му је могуће било народ српски онако чврсто у запту, покорности и послушиости држати и без натеге у једну сугласност сбити, те тако отечество своје од турског.јарма ослободити.

Као што је био Кара-Борђе велики војсковођа; велики јунак, неумориви раденик, добар пешак, с малим јелом и пићем задовољан, био је чуваран и штедљив; и као што је свој новац чуво, и у излишност трошио није; исто тако и сваку народну пару чуваје да се излишно не троши, Кад му је наролна скупштина 1811 године одредила, да му се годишње (јер дотле ништа нико нијеу новцу примао), из народне касе издаје по 24.000 гроша, он је одбио, и није хтео да прима! И кал га је народи војводе молиле, да му то одређују као награду за труде и трошкове његове, одговорио је: „фала вам браћо; којекуде! ако Бог да, ше сав народ српски од Турака ослободимо, ја ћу тим доста награђен бити, па да идем кући, да и ја моје послове радим!“ И он што је год целог свог века уштеђиво, па и оно што је пре од почетка рата као земљорадник и трговац уштедио, све је у почетку рата са Турцима 1804 год. за барут и олово потрошио; и после тог, све што је за време десетогодишње војне приштедио све је за народ издо. Он јеиу Ш. устанку 1815 год. издао на народне потребе 12.000 дуката, које је у његовом граду у Гополи у једној кумбари закопао био, и осим тога 4.000 дуката које је на оставу код владике Мелентија Никшића имо, — осим они новаца које је у два буренцета у Топчидеру закопао био; — и то је све његово имаоство било, осим лепе непокретности, које је у Тополи тад имао. А он је на послетку осто, те је са својом породицом једино од милостиње Руског Царг Александра |. живио. А доцније, после његове смрти, живила му је породица не имајући ни одкуд никакове подпоре, у доста сиротном стању.“)

Кара- Ђорђе као што је у свему био велики, био је

ж) Па има неки без-образовани писацг, којп по књигама пишу и кажу да је Кара- Ђорђе био тврдица! — А пма и такови, који без стида пишу, као Нил Попов у Историја Сроија и Русија на стр. 218 од 18—24 врете. Да је Ењ. Милош Обреновић удовици Кара-Ђорђевој Г. Јелени, и његовом сину, определио приличну пензију, и дао им на располоос-ње неку његову лету жућу у околини Галаца! — Ово је по све неистина што Госп. Нил историје писац каже! — Јер Милош није био великодушан ни спрема другима; а камо ли спрема Кара-Ђорђевој породици, коју је он убивши Кара-Ђорђа до тог стања довео. К. Н. Н.