Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

+ 57 -=

и још са два своја собствена момка, којису у Крџалијама под њим у “2: | служби били и сви Турски и Арнаутски говорити знали, крену се __тајно у одређено време ноћу, и пред зору у очи Св. Андрије оду. __Зањим пође Милоје Петровић, његов побратим са 150 голи синова (бећара) на једном близом одстојању, а за Милојем тако исто сам Кара-Ђорђе са 2.000 Срба.

Конда, са својом храбром и без самртном малом дружином, провуче се тајно по више Сава-капије преко шанца, гди га Турска стража неопази јербо је помрчина била, и пође прво Градској капији да завара траг ако га ко од Турака буде опазио. У путу сретне Турски колл (патролу) која га запита које; он Турски одговори: „Ја сам кардаш ! (брате) Момци Узур-Бега!“ пи прође мирно и немарно! Па кад види да се патрола Турска по удали, врне се и са леђа дође до Сава капије, у којој су два стражара код капије стражарила, ладно јурне у капију п са јатаганом, да се нечује, сам оба стражара посече, а са понетом сикиром Никола Сремац катанац на капији обије и калију отвори, тад на лупу обијања на капији катанца Турска стража, која је спавала, из казамата излети, пушке Турске препуцају и сеча се отвори, гди сви Турски стражари плаовито у часу изсечени буду. Но и Конда са четири на себи ране, Узун-Мирко са две ране и са једним здравим момком Младеном једва живи остану, а друга сва четири момка секући Турке погину. · | | Уто на пудањ пушака јурне у отворену капију Милоје са Крстом | Ново-Пазарцем, Лугоњом и бећарима, а зањима устопце Кара-Ђорђе прискочи са војском, па окрену уг брдо великој Цркви, и тај крај вароши и шанац заузму, продру до Варош-капије, те и Кнез Сима у варош кроз капију упадне са војском, гди страшна пуцњава из пушака и топова с Града а и по свој вароши у Београду отвори се и Срби 30. Нојемвра 1806 год. Београдом завладају.

Конду, као што је на капији тешко рањен био, изнесу Милојеви бећари из капије на поље, гди су логоровали, а и Узун-Мирко с њиме једва оде, а после кад варош очнсћена буде од Турака, сместе ји у ___Атанлијин конак, гди су се дуго лечили и пзлечили. По освојењу Беоо града, многа господа из Немачке прелазила су у Београд, долазили су ЊЕ и гледали Конду и Узун-Мирка, а и Кара-Ђорђе и све старешине ____ Србске веома су ји пазиле и уважавале. |