Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

-<— 62

већа пензија за издржавање његово даде, наводећи услуге своје, које је у рату од 180% до 1818 год. Србеком народу учинио. Но један од млађи Советника, који у то доба, кад је Увгун-Мирко војево и Србију од Турака ослобођаво, није се био ни родио, а камоли да је и једну пушку на Турчина опалио, рече му: „Е мој господине, ако сте ви војевали, сав је народ војево, и ми вам неможемо никакову већу пензију дати него што је имате, јер онда није било никакови уредаба за издавање пензије чиновницима, па џч ви немате по закону право, а ч декрета на пензију:“ Старца Узун- Мирка тај неблагодарни одговор разерди, ла покаже руком рану на глави гди су му Турци на Сава-капији при отимању Београда 1806 год. јатаганом нанели, после раздрљи своје груди и покаже на истима своје три ране од пушчани куршума задатему, и рече: „Ево господине моји заслуга за отечесшво учињени, џи ево декрета по ком ја имам право на већу пензију! А, ако су вам мало ц ови докази за пензију што ји видште, то ћу скинути и моје чакшире м показати вам доле рану — 2гди су ми Турци при освајању Београда на Сава капији задали!“

Советник тим речма посрамљен буде. Узун-Мирко изађе из заседања, оде незадовољан кући и за тад по већини млађи незаслужни Советника, који нису војевали за ослобођење Србије и нису знали за мучење ратно, него су сели. без икакови ратни заслуга на меке (0ветске фотеље и нехтеше тад решити и одобрити, да се старом и много заслужном Узун-Мирку већа пензија издаје.

После кратког времена Узун-Мирко оде опет у Двор Књазу КараЂорђевићу и потужи му се како су га у Совету одбили, п како му већу пензију недаду. Књаз му каже да преда по ново молбу Совету, а да ће он гледати и заузети се у колико он може, да му већу пензију одреде. Том приликом Књаз Кара-Ђорђевић тронут спрема старом ње-. говог оца ратоборцу поклони му на уживање докле је год он жив једну двокатну кућу испод велике пијаце у Београду и испод главне полиције у улици водећој бившој сакачесми; тако и пареди те му се по десет талира месечно из његове собствености п даље, докле је год на влади у Србији бпо, издавало. Но доцније настојавањем Књаза Александра стари и заслужни Советници, који су били као Војводе под Кара- Борђем и знали ценити ратне заслуге Угун-Миркове, склоне и друге чланове