Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

+= 19. —>

_ потом и Драгачевеки Кнез Аврам Лукић Советник дође те му се преда.

Које обојицу Рушид-Паша као нове Кнезове постави за нахиске оборКнезове, бурунтије им изда и код себе ји задржи. А потом пошље људе, пи на Кнезове п народ позив, да му се предаду, и да им се све опрашта, да је каже и Царевог спна ко убио:

Па онда Рушид-Паша одреди свога Делибашу Али-Агу Серчесму са његовим Делијама, п придода му Кнеза Аксентија и Аврама Лукића, те пођу у народ да га предају, и оду Чачку и Карановцу, те су народ предавали, п дођу у Таково цркви. Ту позову и Кнеза Милоша који у Таково са својим момком Димитријем Ђорђевићем који је добро Турски и обичаје Турске знао, дођу, те обојица пред ноге Делибашине оружје положе п предаду му се. После тог дође Војведа Лазар Мутап, Ломо, Дринчић и другији, те му се предаду. “)

Па пошто се сав народ ти нахија по пспредаје, Серчесма именује Милоша Кнезом Рудничке нахије, узме и њега узасе и пође преко Крагујевачке нахије те су предавали народ, и потом заједно, са Кнеза Аксентијем пи Мплошем дође Делибаша Серчесма у Београд великом Везпру.

Рушид-Паша призна Милоша за Кнеза Рудничке нахије, изда му цеке тајне заповести, и пошље га у Рудничку нахију. А Кнеза Аксентија задржи код себе као ћефила и Већила Вилајстеког Кнеза, да буде као најстарији Кнез над свима другим Кнезовима у Србији. =“)

Кад велики Везипр Рушид-Паша позван буде у Стамбол, он на своје место за Везпра у Београду остави свога Ћехају ДеренделиПашу, но кад у скоро Рушид-Паша истога Деренделију позове себи у Битољ, онда на овога место постављен буде за Београдсот-Валију Су-

" лејман-Скопљак-Паша велики тиран п мучитељ Срба. Код кога Милош

највише удвори се и Сулејман-Паша завсли га п на зове га својим „посинком.“ Но ппак Кнез Аксентије осто је и даље као главни Кнез Рушид-Пашом именовати. “““)

Кнез Аксентије како је се Турцима предо, и Турци га за Кнеза поставе, он је све заповести Турске мирно вршио, запру ва Турску војску од народа у зимо и Турцима падаво, Има једна записка гди је

ж) Историја Србије од Милутиновића види стр. 50, и 51. жж) Историја Србије од Милутиновића стр. :5,

жеж) Историја Србије од Милутиновића од стр, 5%.—6,