Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

Мр 3 М кРТи __б» 4 АРРД ~ :'4 “~ Јани". “.

Ц „Р . .. Мате , (и“ “ 4 6 - ~ зли

+. 120 —-

он после паденија Србије 1813 год. од народа Београдског округа по– купио 10.868 гр. п 20 пара и Турцима предо. ")

Кнез Аксентије једнако је био код Турака до 1815 год. као обор-Кнез гди је вољу Турску вршио, п народ Србски у колико је могао заклањо. Има једно ппемо које му је Павле Поповић Саветник из Јакова у Срему 3. Декемвра 1813 год. писао, у ком међу осталом, овако му је говорпо: „Ми благодаримо вама за ваше труде које сте имали, п ваше срце уздржали и тамо остали, п неколико иљада душа од 'Турскога мача сачували; за такав ваш мудри поступак никакав Србин неће заборавити и за ваше здравље Бога молити. Тако како сте до сад тако и од сад старајте се за наш народ, да би срећан бити могао.“

Кнез Аксентије велику је муку мучио код Турака, Но кад 21. Септемвра 1814 год. Хаџи-Продан подигне устанак Срба противу Турака, најтеже му је било. Гледајући очима како Турци по стотине Срба у ланцима у Београд доводе, живе на коље набијају, секу и главама њповим ките бедеме Београдске.

Пред сами устанак Хаџт-Проданов. Кад је Кнез Аксентије у свом селу Чубутковици био. Пишу му из Београда 17. Септемвра и позову га да одма у Београд дође. Неверујући му да ће и он на миру оста-– ти, а осетивши да ће покрета бити, па да га у таоцима задрже. Писмо је овако:

(Турски мур) „Ћаја-Паша покровитељ.“

„Здрав си Кнеже Аксентије; како примпш ову нашу књигу, У који ти год сат ова књига дође, у ону декику (минуту) да си у Београд дошао час пре, да ниси стао но хајде брао. Ако си болан, на кола да дођеш, ако.... ти ајде на коња.“

А доцније 30. Септемвра 1814 кад је устанак Хаџи Проданов већ букнуо био, и Ћаја Паша из Београда отишо те исти устанак са Кнезом Милошем гушио. Ћаја-Паша из Чачка пише му у Београд овако:

„Здрав сп Кнеже Аксентије! Ето ти сада пишем и праћам ово моје писмо, да јесам ти благогетељ твој и ти ништа немој се бојати, но слободан буди: ја кад дођем хоћу те одмах пустити, то цело да знаш, и Кнез Теодосије да се неплаши; јесте се чуло у његову на-

#) КНисжев, Србија од Милићевића стр. 59."