Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

-<-– 9

5. СИМА МИЛУТИНОВИЋ

Или

ЧУБРА ЧОЈКОВИЋ САРАЈЛИЈА СВЕСЛАВАН ВЕЛИКИ ПЕСНИК И СПИСАТЕЉ СРБСКИ.

(Са сликом).

Сима, прозвани у књижеству „Чубра Чојковић“, тако прозват од Црногорског Владике Св. Петра Петровића Његуша П., рођен је у Сарајеву у Босни од оца Милутина Симовића који је био трговац и матере Анђелије 8. Октомвра 1791 год. Они више деце нису имали. Кад је Сими било неколико месеци удари чума у Сарајево, његови родитељи одатле побегну, и дођу у варош Градачац. Ту проживе 6 година, па одатле пређу у Аустрију и дођу у Земун, гди ји је неки рођак позво, и ту се "стане. Кад Спма по одрасте и буде за школу, отац га да у Земуну у школу, гди је ту сигурно и Грчки научио говорити. Одатле оде у Карловце, гди је науку нродужио, и уповно се са Симом Алек. Ненадовићем који је пи он у Карловцима у школи био и сњиме се побратими. Но пошто Ненадовић ступи у кадетску школу, Сима Милутиновић пада неку — као што Ј. Јаша Игњатовић каже — пасквилу, због које изшибан и из школе истерат буде. Гди оде у Сегедин те је се даље учио; па како су му родптељи после освојења Београда из Земуна у Србију прешли, и он онда одатле у Србију у 1808 године дође, гди је у Совету писаром неким био, а неко време и Професоромом у великој школи, “) А доцније и противу Турака око Дрине у четама голи синова као голи син туко се.

После пропасти Србске 1813. године види се да је СОпма заостао у Србији и у Манастиру Благовештенију код Владике Дионисија неко време био, гди је у Манастиру Благовештенију 21. Априла 1814. год. неке молбе по препоруци Руског Елчије у Бечу, чрез Проте Ненадовића, Србским старешинама заоставшим у Србији на Султана писао, тако и молбу на Руског Цара „да Бога ради незаборави Србски Народ.“ — На овим молбама подписатоје 9 главара Србски. Ове је молбе сам Сима у Манастиру Благовештенију 1814. год. са Владиком Диони-

ж) Вук у својој књизи живот и обичаји Народа Србског на страни 300

каже, да је био и учитељ у великој школи! Но то неће бити вероватно да је он тако млад од 16—17. год. могао учитељовати ' К. Н. Н.