Zlatiborski pravnički dani

Златибор 2009 Социјална права и економска криза

кој мери зависи привредни развој. Истовремено, регионалном развијеношћу и сарадњом постижемо већу конкурентност када су у питању пројекти који се финансирају из ИПА фондова.

Први стратешки документ, којим се на један систематичнији начин пришло овом питању, је Стратегија регионалног развоја Републике Србије 20072012. године. У оквиру Стратегије предвиђена су три основна циља, а то су: подизање регионалне конкурентности; смањење регионалних диспаритета и сиромаштва и развој институционалне регионалне инфраструктуре. Доношење Стратегије представља значајан помак у приступу регионалном развоју, мада региони који су дефинисани Стратегијом не представљају регионе у смислу у коме их дефинише Европска комисија, већ је реч о искључиво административним регионима. Значај доношења Стратегије је и у томе што су у њој на детаљан начин проучене све предности и слабости досадашњег регионалног развоја и на тај начин дат одређен инпут за предузимање наредних корака.

Кључни документ којим се дефинишу институционалне поставке, начела, циљеви и мере за постизање одрживог регионалног развоја представља Закон о регионалном развоју који је ступио на снагу јула 2009. године. Овај закон се сматра веома значајним актом у процесу придруживања Европској унији. Израђен је у складу са препорукама Европске комисије, а прихваћене су и све корисне сугестије јавности.

Досадашњи фактори подстицаја регионалног развоја

Како је сектор малих и средњих предузећа најпрофитабилнији, најрентабилнији и најконкурентнији део привреде, то оснивање нових и одрживост постојећих предузећа представља један од основних циљева Владе Републике Србије. Поред овог као стратешки циљеви утврђени су и отварање нових радних места, али и складнији регионални развој овог сектора.

У периоду од 2004-2007. године сектор малих и средњих предузећа учествује са 99,7% у укупном броју привредних субјеката, 60,6% у запослености, 55,3% у бруто друштвеној вредности нефинансијског сектора и остварује 67,2% промета.

У годишњим извештајима Европске комисије, када је у питању сектор малих и средњих предузећа, истиче се позитивна тенденција развоја малих и средњих предузећа, али и веома битна улога у смањењу негативних ефеката транзиције.

Према научним истраживањима у условима где је ниво националног дохотка низак, а стопа незапослености висока, долази до повећања ране предузетничке активности. Она обухвата и она лица која су тек започела сопствени

501