Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2009 Социјална права и економска криза
ла; нова организација рада; споразуми о флексибилизацији режима рада,
упућивање вишкова на додатно образовања; поновно запошљавање запосле5 25
них који су отпуштени као вишак. “
4) Политика запошљавања у Европској унији
Европска унија и неке њене земље чланице (нпр. Данска, Шведска, Холандија, Аустрија, Ирска), представљају узор у свету у погледу ефикасне политике запошљавања. Политика запошљавања је кроз начело слободне циркулације радне снаге, као једне од базичних слобода у Заједници, индиректно била уграђена у саме темеље Европске заједнице (сада Европске уније). Касније та политика превазилази оквире уређивања ове слободе, да би са појавом велике светске економске кризе прошле године запошљавање постало приоритетна тема у активностима ЕУ. Формирањем заједничке политике запошљавања променили су се и приоритети Европске уније. Данас је коминтарна политика запошљавања део тежње ка "Социјалној Европи", док је раније социјална политика била само пратилац економске и монетарне политике.
Светска економска криза довела је до драстичног повећања незапослености чак и стабилним економијама развијених чланица ЕУ. Само у марту 2009. године више од 600.000 људи изгубило је посао. Тренутно је двадесет милиона људи широм Европе незапослено, што је 4 милиона више него прошле године. У 27 земаља чланица незапосленост се повећала за 0,2% те износи у просеку 8,3%, а у многима прелази 17%. До краја 2010. предвиђа се да ће незапосленост у еврозони да достигне 11,5% - што би било највише од П светског рата. 7 Сматра се да је 2009. година до сада економски најтежа година од Рата. "Индикатор економског окружења" (Есопопис с штаје тасагог) у ЕУ доживео је највећи пад у својој историји, а поверење потрошача у окружење најниже је у 20 година.“
25 Примере добре праксе из земаља ЕУ у вези са овим видети у документима Европске
фондације за унапређење животних и радних услова: Раст јог Employment anal
Competitiveness, European Foundation for the Improvement of Living and W' orking Conditions
(EUROFOND), Dublin, 2000, 1 wer HacnoB 2007; Pacts of employment and competitiveness: Germany, EUROFOND (2009); Pacts of employment and competitiveness: UK, EUROFOND (2009); (сви документи и низ компанијских примера из других земаља ЕУ се могу про! заћи на Интернет адреси Фондације: ћируЛлумлу/е то. еигоГоп4 епа) и Извештај 0 реструктури-рању у Европи 2008, (видети на: http://europa.ew/social/main.jsp? langld= en&catld= 89&newsld=434& furtherNews=yes/.
26 Видети Brie: Top EU priority: saving jobs, Employment and social rights — Jobs, European Commission, 2009, dostupno na Internet adresi: httpy//ec.europa.ew/ news/employment/ 090507_en.htm/
27 Преузето из наведеног текста: Тор ЕП рмгокту: saving jobs.
8 Buneru sume: Joint Employment Report 2008/2009, Council of the European Union, Brussels, 11 March 2009, erp. 2.
66