Borba, 08. 03. 1993., str. 2

ГОРАН ХАЏИЋ И МИЛЕ ПАСПАЉ 0 ТАЈНОМ СПОРАЗУМУ ДЕЛА РУКОВОДСТВА РСК СА

„ХРВАТИМА У ДАРУВАРУ

Бранислав Гулан

јнички поступа

После хрватске агресије 22. јануара, у Републици Српска Крајина је уведено ратно стање. Иако се у западној Славонији не пуца, део руководства РСК потписао је 18. фебруара у Дарувару тајни споразум са хрват-

- ским властима којим се у 11 тачака, предвиђа нормализовање стања у овом делу РСК, пре свега отварање ауто-пута Београд — Загреб и нормализовање железничког саобраћаја. Овај споразум наишао је на оштру осуду првих људи Крајине који су га окарактерисали као неодговоран, наиван и издајнички поступак.

Ево шта је поводом. тога за „Борбу“ изјавио Горан Хаџић, председник РСК:

— У западној Славонији се не пуца, али део руководства, на своју руку, потписује „тајне“ споразуме са Хрватском. Свакако да такво опредељење нико неће подржати, јер је то издаја српског народа. Наше онредељење се зна: никада више нећемо живети у једној држави заједно са усташком власти. И поред свега што се детава ми ситуацију држимо у својим рукама. Очекујемо да следеће недеље Хрвати потпишу споразум који смо ми понудили и да се повуку на позиције од пре 22. јануара. Наредних дана ћемо отићи на то подручје и разговарати с људима, како би разрешили настале проблеме, а њих има много. Морам да кажем да је то српски етнички простор и да ћетоми остати. А поједини самозвани лидери из западне Славоније, мимо знања републичког врха праве сепаратне споразуме са Хрватима. Сами споразуми нису толико опасни, колико намера да се проблеми Срба парцијално решавају. То није интерес српског народа.

Нисмо против отварања путева, додаје Хаџић. Уколико

__ Хрватска потпише оно што смо ми понудили у Женеви, биће говора и о отварању ау-

—_то-пута. Наравно, тек када се

Хрвати повуку са окупираних територија и када ми укинемо ратно стање. Тачно је и то да на тим подручјима има и ратног профитерства и многих проблема и зато подржавам захтеве за хитно одржавање Скупштине РСК.

Миле Џаспаљ, председник Скупштине РСК, истиче да су им идеолошки противници исти они који су до сада већ два пута за последњих пола века потписивали разне споразуме и уговоре, који су практично значили уништавање Срба на овим територијама. То су људи који нас нападају из западне Славоније. С акцијамакоје они воде српски народ по трећи пут гурају у амбис. Идеолошки противници су и они који су отишли са ових територија када је почео рат. Ти разни преговарачи, као што је било ових дана с тајним споразумом, штете српском народу. Тим разним преговарачима Хрватска нуди 200 милиона марака, а циљ јој је да нас расцепка и узме под своје. Зна се да Хрватска страна нуди све изузев државе. У Хрватској сад живи око 546.000 Срба, а око 300.000 њих је избегло. Они никада неће хтети да се врате да би живели у Хрватској.

Иако је поменути споразум требало да буде тајан, хрватска страна га је одмах по потписи-

ГРАНИЧНИ ИНЦИДЕНТИ НА ДЕБЕЛОМ БРИЈЕГУ Неопходна примјена Женевског споразума

Херцег Нови. — Припадници полицијских снага Републике Хрватске све чешће повређују статус плаве зоне (полуострво Превлака, које је под контрдлом уетрофОра. тако да је на посљедњем састанку Комисије за избјегавање граничних инцидената црногорска страна уложила оштар протест који се може схватити и као посљедња опомена.

У име МУП Црне Горе, начелник центра безбједности Боке-которске Радоје Радуновић је скренуо пажњу представницима дубровачке полиције „да црногорска страна неће више толерисати повреде плаве зоне и да ће предузети све оно што јој је на располагању да заштити своје интересе на овом подручју“, а истовремено је затражено од Унпрофора да инсистира код надлежних "органа Републике Хрватске за досљедно спровођење одредби споразума из Женеве, који су потписали предсједници Ћосић и Туђман. Начелник дубровачке Полицијске управе Дамир Јасприца није негирао да хрватски полицајци улазе на полуострво Превлака, али је нагласио да се то не ради организовано, већ да поједини хрватски полицајци на Превлаку улазе самоиницијативно. Јасприца је оштро демантовао тврдње да се гомилају хрватске војне снаге у демилитризованој зони,

' овог проблема.

већ је изнио став да је Хрватској посебно стало до мира на овом подручју. И представници Унпрофора на састанку су рекли да не располажу поузданим подацима о концентрацији хрватских снага и тешког наоружања у демилитаризованој зони.

Да би се избјегла евентуална даља заоштравања; као и да би се учинио корак ка превазилажењу неспоразума до којих може доћи на овој нестабилној граници, представници Центра безбиједности Боке предложили су да се формира заједничка комисија од представника' полиције обје републике и представника Унпрофора са задатком да њени чланови повремено обилазе подручје жуте зоне са обје стране границе коју контролишу припадници министарстава унутрашњих послова Црне Гореи Хрватске.

За плаву зону је закључено да се мора контролисати на начин како је то женевским споразумом предвиђено. Представници МУП Црне Горе, како нам је рекао начелник Радуновић, преко надлежних органа предложиће предсједнику СРЈ Добрици Ћосићуда захтијева повећање броја припадника Унпрофора на Превлаци, јер их је сада само четворо. То је недовољно с 06зиром на значај и озбиљност П, Јаничић

вању објавила, тако да су под удар дошла имена потписника са српске стране. Међу њима су и Вељко Џакула, доскорашњи потпредседник Владе РСК и Душан Ећимовић, сад већ бивши министар информисања у Влади РСК. Актуелне власти у РСК осуђују сам чин потписивања и преговарања са хрватском страном у време док трају ратни сукоби и док делегација Срба у Њујорку и Женеви одбија да контактира са хрватском страном пред светском јавношћу. Овакав потез српске делегације која је ишла на преговоре с Хрватском, актуелне власти осуђују и због тога што се на тај начин пружа Хрватима материјал да тврде пред јавношћу како увек има Срба спремних за преговоре, за разлику од оних у Книну. Укратко речено, овакав поступак власти у РСК карактеришу неодговорним, наивним и — издајHMUKJIM. Очито је да се у РСК, док траје рат води и борба за фотеље. једни друге оптужују да не-

ће дозволити да се тргује с

Крајином. Политичка опозиција оптужује владајућу гарнитуру за све негативно што се догодило у Крајини од времена када је обављена смена председника у Боровом селу.

На те оптужбе Горан Хаџић,

_ Миле Паспаљ и остали одговарају: „Хрватска страна је на потезу, да потпише оно што смо ми понудили. Ми смо спремни да Масленички мост, аеродром Земуник и брану Перуча, ставимо под контролу снага УНПРОФОР-а. Спорг-

зум предвиђа и отварање „пла-_

вог пута“ који већ постоји од Масленице до Задра. Њега би контролисале и гаранцију за безбедност свим странама пружале мировне снаге, предвиђају први људи РСК.

НА СЕЈШЕЛИМА ЗАУСТАВЉЕН ГРЧКИ БРОД С ОРУЖЈЕМ

Из Србије за Сомалију 2

Викторија. — Сејшелска полиција истоварила је оружје и муницију из брода који је пловио под грчком заставом, под сумњом да је пошиљка била упућена из Србије за Сомали| „Марију“, теретњак од 350 тона, зауставила је у петак сеј-_ шелска обална стража, која је ухватила поруку којом је овај брод тражио гориво, храну и воду, саопштила је сејшелска влада. Амерички Стејт дипертмент је још 23. фебруара саопштио да је на трагу броду за који се већ месец дана сумња да у Сомалију носи српско оружје. Продаја оружја Сомалији је забрањена, и тамо су у децембру упућене снаге америчке војске да би се обезбедило дотурање помоћи и спречила глад у земљи захваћеној грађанским ратом.

Сејшелска телевизија је у суботу увече приказала снимке кутија са оружјем и муницијом истоварених из брода. Званичници су одбили да дају прецизније информације или наведу о којој количини оружја је реч.

Посада је, как се чује из истих извора, префарбала име „Марија“ и преко тога написала „Мало“, у покушају да прикрије прави идентитет брода. Посаду, коју чине два Грка, Турчин, Кенијац и Танзанијац, испитивала је локална полиција. Ројтер

"Тузла. —

(ЕДРИК ТОРНБЕРИ У КНИНУ

ц јаз све мањи

Книн. — Господин Седрик Торнбери је јасно ставио до: знања да ће УН извршити снажан притисак на Републику Хрватску како би се испоштовала Резолуција 802 Савета безбедности и он то питање сматра готово решеним — саопштено је после конференције за штампу коју је помоћник команданта УНПРОФОР-а одржао са председником Владе РСК Здравком Зечевићем, јуче у Книну.

На конференцији за штампу, од самог г. Торнберије се није могао извући такав закључак. Пошто је постављено питање о Резолуцији 802 Савета безбедности УН, која у првој тачки предвиђа безусловно повлачење хрватских снага, г. Торнбери је био недоречен. Изјавио је да је „јаз између сукобљених страна све мањи, те да су обе стране пристале на тешке услове како би се коначно створио мир“.

Члан преговарачке делегације Боро Мартиновић, саветник у Влади РСК је г. Торнберију ставио на знање да се кнински разговори могу сматрати успешним самим тим што је до њих дошло. Говорено је и о незавидном положају 250:000 Срба колико их је остало у Хрватској. Г. Торнберију је скренута пажња да су недав-

РАТИШТА У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ.

БОРБА ПОНЕДЕЉАК 8. 3. 1993.

бптимизенм уз резерве: (С. Тор=

нбери

но код Петриње, ухваћени припадници француског батаљона УНПРОФОР-а са компромитујућим топографским снимцима.

После г. Торнберија у Книн ће доћи командант УНПРОФОР-а генерал Ерик Валгрен.

Истовремено је саопштено да ће се у Женеви наставити преговори хрватске и крајишке делегације. — С. Радуловић

Сукоби ce настављају

Како јављају „Борбини“ дописници и агенције, на више подручја у БиХ и протеклог викенда било је оружаних сукоба. Минобацачка ватра отвара-

на је на скеланском ратишту, а

већи сукоби забележени су у

- околини Илијаша. Артиљериј-

ско-пешадијски окршаји вође-

ни су и на потезу Србреница — Братунац. Жестоке борбе

вођене су и на херцеговачком · ратишту, посебно на требињ- -

ском и мостарско-невесињском правцу. Последње информације биле су да су на овим подручјима сукоби утихнули. = P.B.

СЕФЕР. ХАЛИЛОВИЋ ОПТУЖУЈЕ МОРИЈОНА Нелегалан обилазак Церске

Зворник. — Заповедник муслиманских оружаних формација у бившој Босни и Херцетовини Сефер Халиловић оптужио је јуче француског генерала Филипа Моријона због, како је јавио муслимански Радио Сарајево, „нелегалног обиласка муслиманских положаја приликом посете подручју Коњевић Поља и Церске“. Халиловић тврди да су неистините изјаве генерала Моријона о свему што је са пред-

ставницима међународних ху-

_ манитарних организација лич-

но установио на подручју Церске и Коњевић Поља. Командант УНПРОФОР-а у бившој Босни и Херцеговинни генерал Филип Моријон изјавио је да у Церској и Коњевић Пољу није било масакра над муслиманским — становништвом и да је велика разлика између стварне ситуације и онога што је представљено свету. Танјуг

СВЕТСКИ ЗДРАВСТВЕНИ ЕКСПЕРТИ У ТУЗЛИ Умире 20-30 људи дневно

Специјални представник Светске здравствене организације (СЗО) у бившој Југославији сер Доналд Ачесон изјавио је у Тузли да здравствена ситуација у Сребреници захтева хитну акцију, јавља Ројтер.

ПОСЛЕ ТРОДНЕВНОГ ЗАСТОЈА

Ачесон је прецизирао да 200 тешко рањених и око 2.000 лакше рањених и болесних лица треба одмах евакуисати из Сребренице где, тврди он, свакога дана умире од 20 до 30 људи због инфекције и глади.

2

Конвој Унпрофора наставља пут

Београд. — Старешине конвоја Унпрофора, који је три дана стајао на десној обали Дрине између Малог Зворника и Зворника, пристали су данас да им надлежни из српске Вој-

ИЗ САРАЈЕВСКОГ НАСЕЉА БУТМИР

ске прегледају терет. После прегледа, конвој од 46 возила и 103 припадника „плавих шлемова“ (70 Канађана и 33 Француза) наставиће пут за Високо и Кисељак.

Пуцано на конвој СПЦ :

Пуковник Марсел Валантан, командант УНПРОФОР-а за Сарајево, изјавио је данас да је у петак; 5. марта у 15 часова и шест минута, на хуманитарни

конвој Српске православне цркве испаљен противтенковски пројектил из правца Бутмира, који се налази под контролом муслиманских снага.

=

O O

zana Vm–