Borba, 05. 04. 1994., str. 4

4

БОРБА

УТОРАК 5. АПРИЛ 1994,

ОКРУГЛИ СТО „СРПСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ ДАНАС"

Неискрено махање националним барјаком

„Само биолошко посртање српског народа наук је да, без 06-

БОСНИ

америчке

Спободан Павловић

ЗАБРИНУТОСТ У ВАШИНГТОНУ ЗБОГ СРПСКЕ ОФАНЗИВЕ У ИСТОЧНОЈ

Горажде без

одбране

дописник „Борбе“ из Вашингтоно

Текућој српској офанзиви на Горажде Америка ће се супротставити својом најтежом артиљеријом — али дипломатском. Даље од тога, међутим, неће се ићи и овдашњи секретар за одбрану Вилијем Пери јасно је то поновио и подсетио у једном недељном ТВ интервјуу.

А, то што је Пери рекао и што је основно опредељење Клинтонове администрације, кад је реч о сукобу у БиХ — чуло се јуче и на више места у центрима вашингтонске политичке моћи.

Америка, наиме, са својим трупама остаје ван сукоба у Босни, чак и у садашњем . врло конкретном случају кад офанзива српских оружаних снага прети да доведе до пада Горажда — муслиманске енклаве са 65.000 становника у источној Босни (од тога две трећине избеглице), која, иначе, има статус зоне коју би требало да штите мировне снаге Уједињених нација. · У Горажду, међутим, и по-

Радикалне

ред тога што је пре скоро годину дана овај град стављен, резолуцијом Савета безбедности, у категорију „заштићених зона“, још нема „плавих шлемова“ и то је, према вашингтонским тумачењима, један од разлога што се управо ова област нашла на удару српских снага.

Горажде је, заправо, једина „заштићена зона“ буквално под знацима навода. Зона у којој се, поред 65.000 локалног становништва и избеглица из околних већ очишћених источнобосанских подручја, од странаца тренутно налази само десетак посматрача УН и представника међународних | хуманитарних организација.

За заштиту овог града, планом УН задужен је одред од 350 војника из Украјине, али они још нису пошли на своје одредиште због — како је речено у Њујорку — проблема финансијске и логистичке природе.

САСТАНАК КОНТИЋА СА МАРЈАНОВИЋЕМ И ЂУКАНОВИЋЕМ

против шпекуланата _

Београд (Танјуг) — Савезни премијер и председници влада Србије и Црне Горе јуче су најавили енергичне и радикалне“ мере поводом покушаја да се изигравањем прописа и шпекулацијама угрози спровођење стабилизационог програма. Како је саопштило Савезно министарство за информисање, председник Савезне владе др Радоје Контић одржао је синоћ у Палати федерације састанак са председницима влада Република Србије и Црне Горе — Мирком Марјановићем и Милом Ђукановићем. Оцењено је да стабилизациони програм даје позитивне резултате који се огледају у пресецању – хиперинфлације, снижавању цена, пре свега индустријских производа, појединих услуга и бољој снабдевености тржишта.

Међутим, уочени су и покушаји, од стране појединих пословних субјеката, да изигравањем прописа и шпекулативним радњама угрозе спровођење стабилизационог програма. Ради се првенствено о томе да се девизе откупљују по вишем курсу од званичног, да се ненаменски користе кредити за оживљавање привредне ак-

| ТИКЕР САЗНАЈЕ _

Аврамовић најављује нове мере

Београд, (Танјуг). — Гувернер Народне банке Југославије Драгослав Аврамовић, који тренутно борави у САД, најавио је јуче нове, специфичне мере за примену програма реконструкције монетарног система у наредна три месеца. „ја сада овде завршавам припрему рада на фази два, која треба да траје од 1. априла до краја јуна“, рекао је Аврамовић 5

Он је изразио уверење да је „супер динар у добрим рукама владе и наше јавности које стоје иза програма“ и рекао да због тога не брине много за његову судбину.

тивности, затим да се дневни пазар не предаје Служби за платни промет већ користи у друге сврхе и да поједине банке не замењују динаре за страни ефективни новац.

Заузет је одлучан став да се предузму енергичне и радикалне мере против појединаца и пословних субјеката који не поштују прописе и својим понашањем могу довести у питање спровођење стабилизационог програма.

ТРИБИНА ГРАЂАНСКОГ САВЕЗА СРБИЈЕ 0 МИРУ Учествоваће и Биланџић

Београд. (БНА ТИКЕР) — Заменик Уреда Републике Хрват-

ске у Београду, Душан Биланџић, учествоваће на трибини о побољшавању односа Савезне Републике Југославије и Републике Хрватске, сазнаје агенција Тикер у Уреду Републике Хрватске. Трибина се одржава у четвртак 7. априла, а организатор је Грађански Савез Србије. СА.

зира што ће се можда добити територије њих неће имати

ко да насели — каже Милан Ст Протић

Београд. — Наша невоља је у томе што су они који су подигли национални барјак то учинили да би сачували један идеолошки поредак, оценио је др Милан Ст. Протић на Округлом столу под називом „Српски национализам данас“ који су организовали Српска либерална странка и Удружење војника Југословенске војске у П светском рату. Национална држава не може се правити ако у њој нема 80 одсто припадника исте нације, а сама Србија једва да има 60 одсто Срба, упозорава Протић, напомињући да се чини како свако заокруживање српске територије данас води у стварање неке нове Југославије „свиђало се то неком или не“. Сам назив садашње државе Југославија говори о томе да они који су махали националним барјаком нису то искрено чинили, каже Протић.

Потребно је обновити вредности које нацију изграђују изнутра, а тек онда то чинити са вредностима „споља“, као што је држава и територија предлаже Протић. Само биолошко посртање српског народа наук је да, без обзира што ће се

Маннпулативни зам: Никола Милошевић

национални“

них програма, конкретно, када је реч о Гарашанину и његовом програму, мада су знале за њега. У страначким програмима више се писало о тшколству, образовању, војсци, него о националној идеји. Продирање социјалистичке идеје обележило је више слуха за национално питање, док су радикали почели социјалним питањима. Касније су код социјалиста превагу однеле социјалне, а код радикала националне идеје, каже Љушић, наводећи

с

Ватрогасац

„Онај исти човек“, каже Никола Милошевић, „који је разбук-

тао националистичке страсти, сада је на најбољем путу да, напуштајући своје сународнике, гаси националистичку страст“. Сада смо у јединственој прилици када морамо да се определимо према страсти и интересу“, рекао је Милошевић, указујући да се иза националних страсти и националног интереса веома често налази властодржачка страст.

пи

можда у неколико малих прљавих ратова добити територије, њих неће имати ко да насели.

Скрећући пажњу да термин „национализам“ употребљава у значењу термина шовинизам, Никола Милошевић указује на манипулативност национализма. Националистичка страст не мора бити подударна с националним интересом, нити она често може да реализује тај интерес.

Национално у програмима политичких странака у. Србији до 1918. веома ретко се помиње наводи у својој анализи др Радош Љушић. Српске странке нису користиле идеје из познатих националних и држав-

АГОШТОНОВО ПИСМО ЛИЛИЋУ

Можемо да ресгујемо са

да су социјалисти још 1872. сматрали да се не може укинути ропство док се не униште четири државе: Турска, Аустро — Угарска, Србија и Црна Гора. Своје разматраање нације и националне државе Коста Чавошки, почео је констатацијом да је Аустро-Угарска била добра држава, али да је пропала јер је највећи део грађана није доживљавао као своју. И Југославију је снашла иста судбина — њу није имао ко да брани. У Босни три народа ратују зато што ни један не прихвата да буде мањина. Зашто када се мањинама по свим међународним конвенцијама дају велика права2 Зато што по-

закашњењем

НОВИ САД. (Танјуг). — Председник Демократске заједнице војвођанских Мађара (ДЗВМ) Андраш Агоштон упутио је писмо председнику СР Југославије Зорану Лилићу у којем га моли да допринесе успостављању дијалога заинтересованих страна око мањинских питања.

У писму, упућеном поводом недавне изјаве Лилића у Суботици да је у току израда новог

KOMARCI - STOP!

Najkvalitetnija američka mreža protiv insekata; jedn ontaža

закона о националним мањинама, лидер ДЗВМ истиче да ова организација, као једини легитимни представник овдашњих Мађара, није укључена у израду поменутог правног акта.

„Доспели смо, због тога, у ситуацију када можемо да реагујемо једино са закашњењем, што може да доведе до непотребне политичке затегнутости. Излаз из овог стања је успостављање дијалога заинтересованих политичких субјеката, у које спада и ДЗВМ“, пише Агоштон.

По његсвим речима, само дијалогом се може доћи до

Држава обликује нацију: Коста Чавошки

До националне државе: Милан Ст. Протић

стоји огромна разлика између политичке и националне мањине, одговара Чавошки. Политичка мањина може постати у једном тренутку већина, али то је тешко, готово неизводљиво за етничку мањину. Држава много више обликује нацију, него нација државу, 32кључује Чавошки. :

Професор Бошко Поповић наводи да се у делу јавности сматра како је српски народ убилачки. „Тај који ту агресију инвертује у себе, а после преноси на цео народ, заслужује да добије дијагнозу“, каже Поповић, називајући такве ставове „шик“ и „тобожњом моралношћу“. Социјалисти су ишли ка томе да се уништи национална алтернатива и то је највећи

_ злочин који је учињен сматра

Младен Марков. Д. Бисенић

компромиса прихватљивог за све, уз констатацију да би у будући закон „требало уградити и резултате постигнуте током разговора с председником Милошевићем “.