Borba, 27. 04. 1995., str. 2
2 [5]
УЧЕШЋЕ ХРВАТА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ
Један у партизане 130 у усташе
Према ставу хрватског Сабора, ове године Дан победе 9. мај неће бити обележен јавним манифестацијама
Београд, (Танјуг) — У време док се Европа припрема да достојно обележи 9. мај — Дан победе, став хрватског Сабора је да се тај јубилеј не обележава јавним манифестацијама.
Такав став је наставак политике хрватске државе, чија је једна од првих акци-
пда било преименовање Трга Пристаичких жртава у За-
—а==> у Трг хрватских великана. Свој „допринос“ обелажавању победе над фашизмом у Хрватској дали су и, према тумачењу хрватских власти, „неодговорни појединци“, који су у последње три године уништили око 2.000 споменика посвећених антифашистичкој борби. Дубоки корени
Да садашњи однос хрватских власти према антифашистичкој борби има дубоке корене показују истраживања докумената домаћих и страних архива, које је обрадио начелник Војног архива пуковник Велимир Иветић.
Према тим истраживањима, у децембру 1941. године; од 6.500 припадника партизанских јединица Народноослободиначке _ војске Југославије (НОВЈ) на територији Хрватске, Хрвата је било око 800 а Срба око 5.400.
Истовремено, у оружаним снагама Независне Државе Хрватске (НДХ) Хрвата је било 130 пута више — око 106.000. Две трећине били су Хрвати из Хрватске.
То је само један од карактеристичних резултата истраживања _ пуковника Иветића који у научном раду „Срби у антифашис-
тичкој борби на подручју Независне Државе Хрватске“, ускоро објављује часопис „Војноисторијски гласHMK“.. Ayrop под појмом „Хрватска“ подразумева територију на којој је после другог светског рата конституисана Социјалистичка Република Хрватска.
Годину дана касније децембра 1942. године, од око 21.000 партизана 15.100 су били Срби, а 5.280 Хрвати, међу којима су преовлађивали Далматинци.
Оружане снаге НДХ имале су на крају 1942. године 162.000 људи. 5
Више од 4.000 Хрвата (Далматинаца), налазило се у то време ван територије Хрватске, у саставу 1. и 2. Далматинске бригаде и 3. Далматинског одреда НОВЈ у Босанској Крајини.
У јединицама НОВЈ у Хрватској, према Иветићевим истраживањима, децембра 1943. било је око 60.000 бораца. Од тога, око 29.000 (49 одсто) Хрвата, 28.800 (48 одсто) Срба и око 2.000 (3 одсто) бораца других националности. Солдатеска НДХ имала је око 200.000 војника.
још око 30.000 Хрвата налазило се, под немачком заставом, у пешадијским јединицама Вермахта на територији Југославије.
Убедљиве бројке
Документи показују и да је више од половине Хрвата-партизана и њихових јединица до 1943. године имало уточиште у српским крајевима (бивше Војне Крајине и Дслмације, каои да Хрвати-партизани (осим Далматинаца), до друге половине 1943. године нису
самостално ангажовани у већим борбеним акцијама, већ само у акцијама које су изводиле српске јединице.
У децембру 1944. године, када се већ назирао исход рата, у Хрватској је било 138.118 припадника НОВЈ од којих Хрвата 85.953 (62 одсто), а Срба 36.635 (27 одсто). Међу Хрватима најбројнији су и даље били Далматинци — 32.697.
У усташко-домобранским јединицама у децембру 1944. године и даље је неупоредиво више Хрвата него у партизанским јединицама. Под Павелићевом командом било је око 160.000 људи.
Тек у априлу 1945. месец дана пред крај рата, у јединицама НОВЈ] има више Хрвата него у усташко-домобранским — јединицама НДХ.
Истраживање пуковника Иветића показује да је упркос геноциду који је извршен над Србима, 11,2 одсто укупног српског становништва са територије Хрватске ·учествовало. у НОБ.
Код Хрвата тај проценат износи 4,7 одсто.
У свом раду пуковник Иветић истиче закључак Народне владе Хрватске (формиране у Сплиту априла 1945.), којим се оцењује допринос Срба антифашистичкој борби у Хрватској 1941. — 1945. године. Народна влада Хрватске подсећа да су Срби указали помоћ „код дизања хрватског народа на устанак“, истиче се њихова улога „првобораца“ као и „огромно учешће Срба из Хрватске у заједничкој борби против окупатора и његових слугу“.
ГОДИШЊИЦА КАТАСТРОФЕ У ЧЕРНОБИЛУ
Запад не да паре Централа би могла да буде затворена до краја века, али под условом да западне земље дају четири милијарде долара, док оне нуде само 200
милиона
Кијев (Танјуг) — Украјина се јуче подсетила, углавном кроз написе и извештаје у средствима јавног информисања, да је протекло тачно девет година од катастрофалне експлозије на четвртом блоку Чернобилске атомске елек-
тране. Највећа мирнодопска нуклеарна катастрофа
изазвала је, због погубног дејства радијације, у ближој и даљој зони Чернобила, током протеклог периода, трагичне последице за здравље десетина хиљада људи, међу којима је и велики број деце.
Хаварија у чернобилској „атомки“ представљала је, у време када се догодила, велики материјални, политички и психолошки ударац за бивши Совјетски Савез и, према оценама многих стручњака, у одређеној мери је допринела и каснијем распаду државе.
Председник Украјине Леонид Кучма је управо најавио да ће централа у Чернобилу бити затворена до краја овог века, али само под условом да Запад као компензацију осигура средства у вредности око четири милијарде долара.
Тај новац је, према речима украјинског председни-
ка, потребан првенствено за социјално збрињавање десетина хиљада људи који ће, у случају престанка рада Ченобила, остати без посла. Део средстава је неопходан за реконструкцију саркофага који покрива оштећени реактор, али и градњу нових енергетских капацитета којима би се надокнадио мањак струје, после затварања Чернобила. Запад је, међутим, спреман да финансира затварање Чернобила са свега 200 милиона долара, или 20 пута мање од суме коју захтева официјелни Кијев.
БОРБА ЧЕТВРТАК 27. АПРИЛ 1995.
Јапан најскупљи на свету
Токио, (Танјуг) — Живот у Токију скупљи је него било где у свету, а трошкови живота су двоструко већи него у Њујорку пише јапански лист „ Нихон Кеизаи Шимбун“.
Истраживање које је за основу користило курс долара од 81 јена показује да литар бензина у Токују кошта 100 јена, у Њујорку
30, а у Лондону 68 јена.
Трошкови живота у Токију, према резултатима истраживања банке „Даичи Кангјо“, два пута су већи него у Њујорку. Ако је индекс цена у Токију 100, цене хране у Њујорку су 38, кућни трошкови 57 а медицински и трошкови осигурања 31. Једино су цене на сектору образовања уједначене.
Словенија рекордер по
самоубиствима
Љубљана, (Танјуг) Словенија је по броју самоубистава избила у светски врх, а последњих је година прва у Европи са преко 30 самоубистава на 100.000 становника. Према подацима изнесеним на међународној конференцији за борбу против самоубиства, која се одржава на Бледу, у
Ретка трака са снимцима Битлса
Лондон, — Питер Хоџсон из Ливерпула пронашао је на тавану стари дедин магнетофон и са њиме траку на којој је забележено 16 композиција које су снимили 1959. будући Битлси Макартни, Харисон и Ленон пре не-
Словенији се годишње убије око 700 особа.
Најчешћи разлози самоубистава су, како се чуло, депримираност због животне неизвесности, изразити егоизам и традиционални страх Словенаца од национално, политички и привредно надмоћнијих суседних народа и држава.
го им се прикључио Ринго Стар пренео је лондонски лист „Санди тајмс“.
" Хоџсон тврди да је Макартни потврдио да је трака аутентична и према неким проценама могла би да буде продата за 320.000 долара.
Необична брачна понуда
Лондон — Кони Норман је доживела шок, када је њен младић Пол Армстронг затражио да га измасира. Открила је да је Армстронг на задњици. истетовирао питање „Кони, хоћеш ли да се удаш за мене2“
Она је обећала да ће одговор — „да“, истетовирати на одговарајућем делу свог тела, јавља Ројтер.
Новинарима је Кони Норман изјавила: „Како сам, после тога, могла да га одбијем“.
Спасавање дивљих орхидеја
Бангкок, — Акцији спасавања орхидеја у природи прикључио се и врхов-
ни командант тајландске армије генерал Вимол Вонгванич који је упутио
апел јавности да помогне државним агенцијама које су ангажоване на том
послу, пренела је агенција АП.
Гајене орхидеје су један од важних извозних артикала Тајланда, а истовремено оне које расту у дивљини веома брзо нестају као последица неконтролисаног крчења тропских шума.