Borba, 18. 05. 2005., str. 1
KO I ZAŠTO OKUPLJA
RASPUŠTENE”
POLA BANAKA
45
|
~) ин _ ——) —=
\\ll
Broj 123 m Godina LXXXIV m Beograd 2005.
www.borba.co.yu m borba(0bbitsyu.net
Cena 20 dinara m Crna Gora 0,506 m 88 0,7 КМ
„ТЕ (со britanskog ministra odbane i bivšeg geпегпов sckretar: МАТО Džordža Roтопа za glav08 posrednika u Z/BOVOrima iZmcu Beograda i Pri“Nine o budućem | dtusu Kosova i
čtohije, tvrde do(бо obavešteni di-
lomatski krugovi 0 Briselu.
Lord Robertson (: pre nešto višć с godinu dana
ončao mandat ()ncralnog sckrc-
ka NATO i vratio se u Vcli()) Britaniju gde, kako piše
'itanska štampa, radi kao
Tektor jedne firme. airiselski diplomatski kru-
у
| Očekuje se da će generalN sekretar Ujedinjenih naciKofi Anan imenovati Dbiv-
Lord Robertson posrednik u dijalogu
govi tvrde da će lord Robertson, u svojoj “balkanskoj mirovnoj misiji”, imati dva tc-
ška zadatka.
Prvi je da ubedi i Bcograd, i Prištinu da u budućim pregovorima pokažu želju za kompromisom kako bi se na kraju pronašlo
za obe strane zadovoljavajuće rešenje, ako je to uopзе товисе.
Drugi cilj. jc stvaranje uslova za bezbedan povratak više od 200.000 Srba protcranih sa svojih kosovskih ognjišta.
"Tvrdi se, takođe, da će lord Robertson maksimalno koristiti “šatl diplomatiju”, što bi trebalo da znači da će ncprekidno biti ili u Beogradu, ili u Prištini, ali isto tako i u Driselu i Njujorku, u pokušajima da svoju mirovnu misiju uspešno privede kraju.
U Briselu, međutim, niko još ne prognozira kada bi pregovori Beograda i Prištinc mogli da počnu.
U RUKAMA STRANACA
06'>
MUZEJI SVETA O
(И
strana 11.
UL SUBOTICA
PRIŠTINA у 13707 VRANJE ИУ
strana 16.
Mesić bi radije u Blajburg:
Proslava na Ravnoj gori, u organizaciji države, unutrašnje je Hrvatska ne bi trebalo da se meša
SKUP NA RAVNOJ GORI, ODRŽAN U NEDELJU U ORGANIZACIJI VLADE SRBIJE I UZ UčEŠĆE NEKIH ISTAKNUTIH PREDSTAVNIKA VLASTI, POSLUŽIO JE HRVATSKOM PREDSEDNIKU STJEPANU MESIĆU KAO RAZLOG DA OTKAŽE SVOJU SKORAŠNJU POSETU SCG.
Kako je, naime, u ponedeђак saopšteno iz Kabincta predsednika Hrvatske, posle četničkog okupljanja na Havnoj gori, Mesić smatra da u postojećim okolnostima i u doglednoj budućnosti ne postoje uslovi za nastavak priprcma za njegovu planiranu posetu Srbiji i Crnoj Gori. Dodato je, između ostalog, i da predsednik Mesić ostaje i dalje iskreno privržen punoj normalizaciji odnosa izmedu svih država nastalih na tlu bivše Jugoslavije, pa tako i Hrvatske i naše zemlje.
U međuvremenu, rcagovalo je i Ministarstvo spoljnih poslova SCG, saopštenjem u kome je navedeno da istorijske činjenice ne smcju biti prepreka najboljim odnosima SCG sa Hrvatskom ili bilo kojom drugom državom.
"ОКгепшто se budućnosti. Svoje odnose sa susedima nećemo uslovljavati timc kako se oni postavljaju prema dogadajima iz prošlosti, pa isto očekujemo i od njih. Evropa je naš zajednički dom”, navedeno je u saopštenju našeg Ministarstva spoljnih poslova.
Potpredsednik SPO Srdan Srećković u izjavi za “Borbu” kaže da postupak predsednika Mesića ova stranka doživljava kao nešto
što nije u skladu sa diplomatskim kodeksom.
- Mi se ni na koji način nismo mešali u hrvatsku politiku i mislimo da je proslava na Ravnoj gori, u organizaciji države, unutrašnje pitanje Srbije. Ni na koji način nismo komentarisali ni stavove pojcdinih hrvatskih političara u vezi akcije “Oluja”. Ravnogorski pokret je bio antifašistički, za
razliku od nekog drugog pokreta koji je postojao u Hrvatskoj - ističe Srećković.
On dodaje da je i Orden legije časti koji su SAD konačno dodelile Srbiji dokaz da je Ravnogorski pokret apsolutno bio na pravoj strani u Drugom svetskom ratu.
- Nadamo sc da je ovo samo jedan prelazni. stav gospodina Mesića i da to neće
I lepota je srpski brend
Ministarstvo za dijasporu Srbije na čelu sa pomoćnikom ministra Miodragom Jakšićem ugostilo je mis Kanade, osamnaestogodišnju Tijanu Arnautović, koja je predstavljena kao promoter dijaspore u Parizu i na Budvanskom festivalu. Inače, mis Kanade danas će od prikupljene pomoći u dijaspori pokloniti Ginekološko-akušerskoj klinici u Beogradu inkubator za novorođenčad
uticati na Đuduće dobrosusedske odnose Srbije i Hrvatske - konstatuje Srećković.
Istoričar i član GŽO DSS Radoš Ljušić smatra da Mesićev potez nije ni malo državnički, da predsednik Hrvatske, u stvari, nije spreman da dođe u našu zemlju, kao i da mu proslava na Ravnoj gori služi kao izgovor.
- Naše je pravo da državu
Da li Ravna gora pobediti
mora
Dva skupa u dva dana na Ovoj „četničkoj planini” nc pamte sc od kako je od 1990. Ravnogorski pokret javno počeo da
se slavi
Strana 2.
pitanje Srbije u
šta država
organizujemo na onim principima i načelima, na kojima mi to mislimo da učinimo. Niti oni imaju pravo da sec meš:iju u našć unutrašnje poslove, niti, pak, vođenje naših unutrašnjih poslova, ukoliko nc vređa hrvatski narod, treba da bude predmet jednc ovakve odluke zaključuje Lju52. А. М. В.