Službeni vojni list, 17. 04. 1920., str. 9

475

— 1920 —

476

У практичним течајима обучаваће се питомци пешадијске и артилеријске школе у школи; а питомци кољичке и инжињерске у трупама у месту становања. Теорни је течај код сви[у у школи. Члан 13. На крају сваког течаја питомци полажу испите. Испиту председава командант—командир—школе, односно у пешадији командир чете кога одреди командант. Оцене успеха бележе се бројевима од 1 до 5 и значе: 1 р-ђав, 2 слаб, 3 добар, 4 врло добар, 5 одличан. Оцена из владања бележи се истим бројеђима. Члан 14. Ако питомац на крају ма ког течаја добије оцену мању од три најмање из два предмета друге категорије, или из три предмета треће категорије, или из једног предмета друге и два предмета треће категорије, има право да понови испит из дотичних предмета, десет дана доцније, од дана завршетка течаја. Ако питомац добије оцену мању од три, из више предмета но што је наведено у првом ставу овога члана, или такву оцену добије ма из ког предмета на поновном испиту, искључује се из школе. Члан 15. I. — После сваког течајног испита питомци се класифицирају по успеху и владању. На основи ове класификације, питомци добијају ранг праликом производства у чин каплара, поднаредника и ранг по свршетку школског курса. Унапре-ђење питомаца подофицир. школа врти се: 1. — За каплара, пошго одслуже законом прописани рок; 2. — За поднаредника, по завршеном тре■ћем школском течају. II. - Да у родовима оружја укојимапостоје две или више подофицирских школа ове носе бројне називе од 1 па на више, колико ихима, на пример: 1. пешадијска подофицирска школа. Члан 16. Питомци примљени из граћанства по свршеном школском курсу дужни су да одслуже у трупи још четири године, а питомци примљени из кадра, по жељи отпуштају се одмах. Овим последњим по жељи, дозвољава се да полажу испит за чин резервног потпоручника свог рода оружја.

Члан 17. Питомци рћавог карактера, владања и понашања отпуштају се из школе. Такви питомци упућују се у трупу дотичног рода оружја на одслужење пуног рока службе, у коју им се има рачунати време проведено у школи, а по том се отпуштају из кадра, ако то зажеле. Одредбе овог члана имају се у свему применити и на оне питомце, који се искључе из школе због неуспеха. Члан 18. Питомци који постану телесно неспособни, отпустиће се из школе. Неспособност утврћује суперевизиона комисија а решење за отпуст доноси командант дивизијске области, у чијој је територији подофицирска школа. Члан 19. Питомци носе одело свога рода оружја. Док су у школи носе на раменима свилене ширитиће дужине 33 милиметара, и то они у пешадијској и артилериској жуте, а у коњичкој и инжињерској беле. Члан 20. Ова уредба важи и за питомце у прошлој години. Члан 21. Овом уредбом се замењују досадање: за пешадијску школу ФЂБр. 6191. 1898. године, за артилеријску ФЂБр. 6192. 1898 године, за инжињериску ФЂБр. 8112. 1898. године и за коњичку ФЂБр. 1081. 1898 године са свима изменама и допунама. Наш Министар Војни нека изврши овај указ. ФЂБр. 4392. 14. маја 1909. Београд. петах 3 с . р. Мин. Војни, почасни А1>. Њ. В. К. Ђенерал, Мих. Живковић с. р.

Ова се Уредба понова штампа у листу с тога што је команде, надлежтва и установе немају. ФЂОБр. 114222. Из канцеларије ОпштеВојног Одељења Министарства Војног и Морнарице 31. марта 1920 год. у Београду.