Agrarna politika

в) Продајне Задруге.

Најдоцнијн и најтежи задружни облик; у исто време најмање задругарски: најближи капиталистичком. Јавља се после свих других задружних облика, и то је разумљиво: велике су техничке тешкоће, потребни су крупни капитали, слаба је вера задругара и мало поверење, непријатељство трговаца је страховито. Једном речи: тешко је продавати, хиљаду пута теже него куповати. Поред општих тешкоћа продаје, има посебних за пољопривреду, нарочито за мале поседнике: производи су кварни, не може се сачекати добра цена, мало је вишка за продају, производи су разнолики, људи су растурени, велике пијаце су им неприступачне. Продајне задруге се, због тога, јављају и могу да успевају само онде где су иепуњени ови услови:

i) Велики вишкови за продају, што претпоставља веће поседе, с гециализовану или бар реонизирану пољопривреду: сиромашни сељаци и крајеви који сваштаре нису подесни за ове задруге.

2) Производи једнога или сличнога muna, који се лако могу мешати и продавати у већим количинама: то искључује разнородне производе неуједначене по врсти и по квалитету, на пр. 120 врста пшенице у Србији, 80 врста пасуља, и т. д.!

3) Развијен саобраћај, брз за кварне, јевтин за жита: то значи главну железничку пругу у близини, пловну реку или море. Данска има развијену морску обалу, Швајцарска необично густу железничку мрежу.

4) Организована пијаца, по могућству у самој земљи, или велико тржиште у суседству: Лондон за Данску, Чикаго, Филаделфија и Нови Орлеан у Америци; за нас би могао бити Беч.

5) Врло просвећене пољопривреднике, готове да верују задрузи више него трговцу, у стању да не траже увек унапред целу цену, каучене да не обилазе задругу у време коњунктуре: то јест један врло висок ниво образовања, организације и дисциплине у масама.

6) Знатни капитали, за подизање магацина и за плаћање предујмова. Тешко је рећи који је од ових услова најважнији: толико су повезани један за други. Продајне задруге се баве само са неколико артикала; највише са млечним производима (71,6%, Данска и Швајцарска), онда са житом (8.5%, Сједињене Државе), са стоком (5.3%), са воћем (3.9%, Сјед. Државе)са јајима и живином (2.9%, Данска) и много мање са осталим производима. У свету их има свега око 37.000, од чега на Сједињене Државе отпада 12,268, на Немачку

405

ЗЕМЉОРАДНИЧКЕ ЗАЦРУГЕ