Anali Pravnog fakulteta u Beogradu

742

АНАЛИ ПРАВНОГ ФАКУЛТЕТА

Подаци о прираштају између полиса 1953 и 1961 указују на још једну занимљивост која може да буде од посебног интереса у прибављању претходних информација о миграцији у становништву. Из података које дају први резултати полиса 1961 и њиховим упоређивањем са стањем полиса из 1953 запажа се да je скоро у половини општина на територији Југославије становништво у опадаљу а у једној шестини тих општина чак и преко 10°/о. Највећи број општина чије je становништво опало у периоду 1953 1961 има HP Хрватска (143), затим народне републике Србија (90) од тога уже подручј е Србије (78) a Војводина (12), Македонија (35), Словенија (31), Босна и Херцеговина (12) и Црна Гора (4). Косово и Метохија не показују ни једну општину чије je становништво у опадању. У овом процесу могуће je наслутити многа локална, међусреска и међурепубличка миграциона кретања чији су мотиви најчешће економске, социјално политичке и индивидуалне природе. Миграција село-град као последица повећаног удела непољопривредног становништва које се исељавало у области где je индустриски развој добијао широке размере представлен посебну специфичност за наше услове. Међутим, мали je број општина у којима je до смањења броја становника могло да дође услед негативног прираштаја, односно депопулације, мада и она има свој, иако веома незнатан удео.

Љ. Шкара

РАСПОДЕЛА И РАДНИЧКО САМОУПРАВЉАЊЕ НА НИВОУ ЕКОНОМСКИХ ЈЕДИНИЦА

Дубоке промене које се врше у систему расподеле и на подручју друштвено-економских односа у нашим радним колективима, добили су одговарајуће место и у законским прописима које je Савезна народна скупштина усвојила на фебруарском заседању 1961 (1). После доношеша ових нових привредних инструмената веома се живо дискутује о расподели и радничком самоуправљању на нивоу економских јединица (2). Нови систем расподеле осамостал>ује привредне организације и ствара материјалне услове за оптимално ангажоваьье радничких маса у решавању проблема везаних за материјални процес производње и свакодневни живот радног колектива. Али faxo широко замишљена децентрализација привредног живота захтева и одговарајуће форме, организаци-

ей Поред осталих усвојен je и Закон о изменама и допунама Закона о средствима привредних организација и Закон о изменама и допунама Закона о радним односима (зСл. лист ФНРЈ“, бр. 8/61 и 17/61 пречишћен текст наведених закона).

(2) Савезна индустриска ко мор а, Централно веће Савеза синдиката Југославије и Секретариат за рад Савезног извршног већа организовали су у првој половини ове године саветовање на коме je присуствовао велики број пред ставника радних колектива, научних и других ваинтересованих фактора. Кроз већи број реферата, кореферата и дискусија измењена су искуства и анализирани проблеми расподеле и друштвено-економских односа у радним колективима с посебним освртом на расподелу и радничко управљаше на нивоу економских ј единица. Ове дискусије постају нарочито интензивне доношењем поменутих прописа и данас су прихваћене од стране радних колектива који врше анализе, испитују могућности и траже решења за обезбеђење материјалне базе радничком управљању.