Anali Pravnog fakulteta u Beogradu

658

АНАЛИ ПРАВНОГ ФАКУЛТЕТА

Кратак осврт на одговарајућу систематику намеће поделу кривичног процесног права на општи и посебни део. Општи део кривичнопроцесног система дели се на увод и два одел>:ка. Y уводу се износе елементарна знања о кривичном процесном праву, кривичнопродесни принципи и ток крнвичног поступка. Први одељак je посвећен кривичнопроцесним субјектима, найме, највишем појму кривичнопрсцесног субјекта и његовнм обележјима, као и кривичном суду и кривичнопроцесним странкама. Y другом одељку се обра Вују кривичнопроцесни односи и њихови проблеми. Реч je о појму кривичнопроцесног односа и кривичном поступку као кривичнопроцесном одкосу, о кривичнопроцесној радњи, о развоју кривичнопроцесног односа и о окончању кривичног поступка. Y оквиру овог одељка налазе место и општа излагала о доказима и о правним лековима. Међутим, вала истаћи да je прихватљиво и решење према коме би се материја о доказима у целини издвојила у посебан одељак из разлога њиховог знача ja за расветљење и решење кривичне ствари. Y овом случају материја доказа и сама би била поделена на општи и посебни део. Посебни део кривичнопроцесног система састоји се из излагања тока кривичног поступка са акцентом на кривичнопроцесним односима и кривичнопроцесним радњама, јер као што се кривично процесно право не може поставити и изградити без кривичнопроцесних односа, тако се и ови односи не могу остварити без кривичнопроцесних радньи ( п ). Према свему што je изнесено потврБује се оправданост тезе о кривичном поступку као кривичнопроцесном односу и истовремено показује меВусобна повезаност кривичнопроцесног односа и кривичнопроцесне радње као услова потврде и ефикасности кривичног нроцесног права и у законодавству и у науци. Но, увек остаје као отворено пнтање даљи развој кривичнопроцесног односа у размерама кривичног нроцесног права сваке државе.

A • В. Дшштријевић

РЕЗЮМЕ Понятие действий и правоотношения в уголовном процессе Точка отправления автора сводится к тому, что не достаточно лишь рассматривать и описывать уголовный процесс, но необходимо его понять и более полно изложить. Уголовный процесс основывается на субъектах уголовного процесса и на их процессуальных отношениях. Между тем многие теоретики в определение включают уголовно-процессуальные действия и оставляют без внимания уголовно-процессуальные отношения. Их точка зрения основывается на натуралистическом реализме, вследствие чего уголовный процесс остается недостаточно глубоко освещенным. Уголовно-процессуальное право необходимо понимать по существу. Уголовно-процессуальные действия не следует упускать из вида. Они являются заметно примарными, но приоритет логично принадлежит уголовно-процессуаль-

(п) Видя Alexander Graf zu Dohna: Das Strafprozessrecht. Zweite, verbesserte Auflage. ■Carl Heymanns Verlag. Berlin, 1925. и В. Д. Димитријевић 1.