Arhiv UNS — Selo
Али има још мноер крајева где се пчелари са простим плетеним кошницама, а крајеви су доста богати за пчеларство са обилатном пашом преко целе године, особито овде у Јужној Србији, где су већ почели поједини пчелари да замењују своје просте кошнице са сандуцима. Него и данас има по селима у Јужној Србији где се баве само простим ' плетеним кошницама. У округу Скопља већином су к.ајеви добри за пчеларство, јер има доста ливада и пошумљених крајева, који по самој природн иду пчеларима у сусрет да се могу вештачким пчеларењем богато наградити Почеткици пчелари, треба да се упознају са људкма, који се већ баве вештачхим пчеларстврм, јер од истих добиће добре савете и упуства за почетно пчеларење; даље, треба да купују разке пчеларске књиге н да се удружују, како би што више дббијали воље за пчеларство, а и разне алате добијали би јевтеније/ како би могли сами правити сандуке за пчеле, а. већ онога човека нема који" се неби одважио' ка тако корисан посао, где би csoje пчеле с годике на годину умножавао, а не онако са простим кошнидама, где при вађењу’ меда мора да побије све пчеле да себе наградк. У пролеће, кад су још мања друштва' у простим кошницама, може се сво саће да повади, са „пчелама заједко,. и полако ’ да, се ' умете у рамове сандучних кошница; мало коидем треба привезати, и у сандучне кошниде рамозе са саћем и пчелама уметути; то се мора урадцти на лепбм дану, топлом и без ветра, а боље је ту операцију извршити пре подне него после подне. Пчеле ће још' тај исти дан да учвршћује саће и восак за рамове; кроз два три дана треба конац- повадити са којим је било саће повезано, и уметути вештачког саћа у рамове, како би пре почеле довршавати саће да могу доносити прашак и мед, а и матица да може да шири легло лако би што пре било умножено друштво пчела, јер сваки пчелар мора имати увек на уму да само са добрим и јаким друштвом може користи имати. Гаја У/Џшевнћ Сремац (Колони а Марино Село)
Вести из Савеза
Орви задрушш иурс. Савез Аграрних Заједница Ј. Србије отвара озе године први заддузкни курс за' обуку задружних пословођа. Курс ће почети 14. јануара, з завршиће "се 2. фебруара 1924. год. Услед недостатка иростбрмја а и ради бољег успеха самих учесиика, примаће се нај? вуше'2s ученика. Првекствеко ће се примиги кан•дидати оних заједница, које немају вешткх послозођа. Рок пријаве је 6.. јануар 1924. ■■год; Заједница која мисди пријавига • кога • на •■курс- мбра поСлати за кандидата пријаву која ће садржзги: кме и премиме. и име очево,- ме.сто и тодине рођења, које јешкбле: свршио и је ли радио већ у коу ‘ ■" • Ову
пријаву мора да напише сам кандидат и да изјави, да ће по свршеном курсу радити код заједнице као пословођа или благајник најмање годину дана. Препоручујемо заједницима да приступе одмах избору имајући у виду првенствеко оне који имају добар рукопис, који добро знају сва четири вида рачуна и који су одслужили војску. Заједница ће бити благовремено извештена о избору и упутити кандидата тако да може благоремено наћи себи стан који им мора плаћати Заједница, Храну, материјал и наставу имаће бесплатно од Савеза. По свшетку курса кандитати he добити сведоџбу са оценама. Пшеница мз Бугарсне Г. Министар Аграрне Реформе обећао је Управи Савеза Аграрних Заједиица издејствовати неколико вагона од оне пшенице коју нам Бугарска има предати на кме репарација. Ова ће се пшеница употребити на потребе насељеника у крајевима Јужне Србије. Ми смо необично дирнути и захвални на овој пажњи Г. Миекстра, којн ни у каквој прилици не заборавља ове наше крајеве и њене насељенике. Сеже за прољетне усеве - Управа Савеза Аграрних Заједница замолила је Министра Финаисија да саимања „беље“ уступи Савезу Аграрних Заједница 5 вагона пшенице јаре, која' ће послужити иасељеницима као одлично семе за пролећни усев. Г. Министар се одазвао молби и тако изгледа да ћемб ускоро имати ту количину, која ће, кадамо се подмирити потребе наших насељеш-жа.
Белешке
Лр&преме за исушиње и мачвара Министарство Пољопривреде и Вода својим буџетом за идућу годину обратило je већу пажњу на исушење већих мочвара и мелиорацију у ЈужноСрбији. У том циљу дала је Генерална Дирекција Зода саставкти скице од пет најмочварнијих поља, која би се још овог пролећа имала снимити фотографаш из ваздуха помоћу авиона. Снимање из авиона, уопште, проналазак је најновијег времена те је за техничке а нарочито геодетске теренске радове тек у почетку примењивања. Озакви опити проведени су прошле јесени и код нас, на пространим барама Мачве и реке Мораве са задовољавајућим резултатима. Вредност ваздушних фотографских снимака је особит за оне крајеве, где није снимљен и уређен земљишни катастар и. грунтовне мапе, као што је то случај код кас. За први перкод извођења хидротехничких радова већег ■ стила узета су у обзкр: Скопско, Струмичко, Струшко, Богданачко и Битољско поље, за која су скице са опсегом и установљеном, површином већ припремљене и испослане Министар;ству. Снимање би-имало настати почетком пролећа чим то време дозволи.
„Привредни Преглед“
7