Arhiv UNS — Zabava

da mu pokioni toliko pažnje, koiiko je on očekivao. Žena će možda na kraju nastojati, da sve to popravi vrpoljeći se oko muža, čim bude bila slobodna, možda će se čak i izviniti za svoj raniji odbojni stav. Ako se to ne dogodi - i posebno, ako se ova situacija mnogo puta ponovi na razne načine bez raščišćavanja - tada suprug može da počne da se oseća nervoznim i nesigurnim. Zašto je njegova žena toliko uzdržana? Da li je možda izgubila interes za njega? Da li je možda našla Ijubavnika? Muževljeva povećana uznemirenost, može ga dovesti do toga, da natera svoju ženu da se izjasni, zbog svoje hladnoće prema njemu.

On može pokušati da je provocira nekom vrstom ođgovora, zamećući kavgu. Ako mu ona još i odgovori, onako kako on očekuje - svađa će jednostavno početi da se vrti u krugu, a muž će početi da sumnja još više, nego ranije. On postaje zabrinut za sebe i osećaće se nesigurnim - postaje nesposoban da objektivno shvati ličnost žene. Možda je ona uvek bila uzđržana osoba, ali on to nije uspeo da procenf, kada ju je upoznao, ili je on nesvesno prihvatio njen nedostatak osećajnosti, s obzirom da je to bilo kompenzovano njenim drugim kvalitetima, kojima je bio opčinjen. Tačan uvid u stepen osećajnosti, koju dvoje Ijudi imaju jedno- prema drugome - ne može biti odmah procenjen. Ako je jedan partner Škrt u ispoljavanju emocija, takvo ponašanje je karakteristično i verovatno nepopravljivo. Okotina rnože da zaključi da je jačina Ijubavi, koju jedan od partnera oseća - neznatna i da to negativno utiče na stepen Ijubavi drugog partnera. Čovek ili žena, koji se žale da im je partner udržan, treba objektivno da objasne situaciju i njegov ili njen sopstveni udeo u njoj. Elen je rekla o svome mužu; „Nema svrhe da mu se govori. Isto tako možeš da govoriš i zidu!” Ona je bila nesposobna da prihvati njegov nedostatak reagovanja, jer se osećala omalovaženom. Ona je stvarno reagovala protiv omalovažavanja, a ne protiv toga, što njen muž ne reaguje, Jednom je upitala sebe samu, zbog čega njen muž mora da bude opomenut, da bi izrazio emocije. Ali zbog čega bi ona njega opominjala, počela je sama da shvata situaciju. Elen je shvatila da je pokušavala da upotrebi svog muža kao rezonator, da bi sebe uverila da Ijubav nije prestala. Zbog nedostatka samopouzdanja, Elen je morala da traži stalne dokaze Ijubavi i naklonosti. Na taj način, ona je ponovo sebe uveravala, da Ijubav još postoji, mada su ponekad i pored toga postojali i momenti sumnje. Dovesti jednog uzđržanog partnera u situaciju, da ispolji svoju naklonost, može u kasnijem životu da izgleda njemu ili njoj beznačajno. POVREMENO RECITE SVOJOJ ŽENI DA JE VOLITE Sara se žaliia da Nidžel - njen suprug - nikada nema običaj da joj kaže kako je voli. „Nikada ne pravi komplimente na račun mog izgleda,

Ine pominje da je jelo izvrsno priipremljeno. Naše vođenje Ijubavi, gotovo se uvek ođvija u tišini. Nikada |me nije pitao da li uživam u tome izgleda da mu to i nije važno. Ako mu zanovetam u nameri da izazoven nsku vrstu reakcije, on samo mrmlja ili kaže: „Da draga, vrto !epo°. Tako ne misli, ja to znam - samo odmerava stepen strasti. Nidžel je, međutim, ispričao ovu priču na drugi način. „Moje primed!be nikada nisu postizale svoj cilj, jer mi Sara nije verovala, tako da me je naučila da ćutim. Na taj način sam manje upadao u nevolje. Vidii, što gođ da kažem - uvek je biio pogrešno. Ako ne primetim njenu novu friizuru - to je greška, a ako joj kažem kako joj lepo stoji - jednostavno će ’ reći - ,ti tako ne misliš”. Tako da ja stvarno ne znam kako bih je zadovoljio...” Sara je rekla, da ona ne bi toliko brinula, kađa bi joj Nidžel povremeno rekao đa je voli. „Sara je trebalo da zna, da je 'Očigiedno da je volim, bez obzira što to ne govorim. Inače ne bih ostao u braku sa njom." Nidžel je shvatio, da pokušaj da uveri Saru u svoju naklonost na način, na koji je ona to želela - znači isto što i punjenje bureta bez dna. Njeno samopouzdanje zavisi samo iod nje same. Sara je sebe omaiovažiia, a zatim je svog muža optužila, da je dovoljno ne voli i sama prestala da ga voli. Ima Ijudi, koji su sposobni da čine spontane gestove naklonosti, kao išto je poljubac na brzinu, stisak ruke - i to im je mnogo lakše, nego sve ostalo. Verovatno je to individualna stvar ličnosti, usađena još u đetinjstvu. Mada su žene gotovo uvek osećajnije od muškaraca - uz malo pažnje se može uočiti, da su reakcije Ijubazne i osećajne prirode podjednako svojstvene za oba pola, Neke žene zaista smatraju, da je Teško da se Ijubav ispoljava gestoviJma, čak i prema svojoj deci, i ne juživaju u tome da ih Ijube i maze. ; Ako su dva partnera u osnovi uzdržana - oni mogu da budu snošljivi ii srećni - ali s druge strane, jedan može optužiti drugoga za nedostatak Ijubavi. Ponekad se događa da Ijudi, koji nemaju samopouzdanja, uspevaju da to prikriju od okoline ipa čak i od svog partnera. Vanesa ise osećala krajnje ogorčenom, jer je Džerald bio potpuno nesposoiban, da ispolji bilo koju vrstu osećamja prema njoj.

i „Moram đa ispoljavam Ijubav za nas obadvoje, rekla je. „Sigurno da je razlog njegovog neispoljavanja Ijubavi taj, ito mu nisam potrebna. On je potpuno đovoljan samome sebi. njegovo ponašanje |e uvek strogo kontroiisano i u svakom svom postupku je, po njegovom mišljenju, inepogrešiv, Ponaša se kao automat kada bi makar jednom dozvolio sebi da se ponaša kao Ijudsko biće’! Džerald je bio vaspitavan, da svoja osećanja uvek potiskuje i da ih smatra kao očigledan izraz siabosti. Džerald je proveo detinjstvo u strahu da će izneveriti očekivanja svojih roditelja, pa je zbog toga razvijao samokontroiu. On je bio podjednako nervozan, i u slučaju da ispolji ono što oseća ili pak da uspe da to potisne i da se saviada. Isto tako je za njega bilo vrlo teško da izrazi zahvainost, kao i da se izvini, kađa učini neku grešku, Pošto je bio nesposoban da svoje psihičko stanje podeli sa Vanesom - ona se osećaia potpuno odbačenom. Ako bi želeli da nastave zajednički život - Vanesa bi morala da se pomiri s tim, da Džeraid ne može isvoja osećanja ni da podeli s njom initi da ih joj saopšti. Ukoliko bi saopštio svoja osećanja, osećao bi se islabićem - a to ni u kom siučaju ntje mogio da izmeni situaciju. Prema jtome, Džerald je trebalo da se osloini na Pet, a ona, pošto je bila osećajna - smatraia je da treba da se osianja na njega. Zbog toga je ona povremeno biia nervozna, pa čak i agresivna. Odjednom je Vanesa došla do konstatacije, da se Džerald 'čuva iz straha da ne ispadne slabić i ida nije automat - već da je pretera|no osećajan, ranjiv na ogovaranja okoline. Zbog toga je naučila sebe da se savlađuje. Da je manje ispoljaIvala ono što oseća i što joj nedostaje, i da se povukla u sebe - njihova veza bi propala. Ona bi ostala Ijuta i osećala se odbačenom, a on ozlojeđen i pun mržnje. Osoba, koja je nesposobna da ispolji Ijubav - može imati jaku potreIbu da je izrazi prema svom partneru. Neće joj se pomoći time, što se na nju vrši pritisak da promeni svoju prirodu ili svoj stav. Partner, koji se loseća povređenim mora da razmisli ;o tome, da svakj pokušaj u vezi sa ispoljavanjem emocije, može da bude pogrešno protumačen, a takođe i nezapažen.

35