Arhiv za istoriju Srpske pravoslavne karlovačke mitropolije
96 Архив за историју српске православне карловачке митрополије
Поштованим читаоцима.
У „Позиву на претплату“ на „Архив“ за 1914. годину рекосмо да ћемо та у будуће шиљати само, онима, који нам пошаљу претплату на време, и не пријавили се довољан број претплатника, да ћемо престати с даљим издавањем. Како се пак и поред нашег апела на браћу свештенике и наше општине до сада није више пријавило од 56 плаћених претплатника, што је таман довољно за 1. свеску; то бисмо требали да престанемо с даљим издавањем „Архива“, и то, у толико пре, што и поред наше опомене дужницима да измире свој дуг за прошлу годину, имамо на дугу још 470 К, међу којим дужницима има их добар број, који би у стању били измирити свој дуг. _
Но, ми и поред тога решили смо се да га и даље издајемо, прво с тога, што имамо за „Архив“ тако лепе грађе — што показује и ова !. свеска —, да нам је жао да се не објави; друго што се надамо да ће се ваљда једном сетити и они, који би у првом реду били позвани да потпомогну „Архив“, а треће, да ће први идући народни сабор увидети потребу „Архива“ и наћи срестава за његово издржавање.
С тога шиљемо ову |. свеску свима прошлогодишњим ·претплатницима и који не послаше досад претплату, и ако га не мисле надаље дрнтати, нена нам га одмах поврате, у противном случају сматраћемо их за претплатнине.
Да не бисмо морали судским путем утеривати дужну претплату, молимо старе дужнике да нам пошљу дужну претплату, а све оне, који мисле и надаље држати га, да нам и они пошљу претплату.
„Архив“ ће и надаље излазити у 4 свеске по 6 табака, и стоји на годину 6 К, а за Србију и Црну Гору 8 К.
За карактеристику наших данашњих прилика нека је знано, да наш лист у богати Сентомаш одлази само у једном примерку и то црквеној општини, па ни она није платила претплату за прошлу годину; у Сомбор, Винковце, Вуковар, Руму у 2; у Беловар, Костајницу, Петрињу, Дарувар, Сент-Андрију, Аду, Тител, Сенту, В. Бечкерек по један: у Арад, Кулу, Глину, Мохач црквена општина примила је 1. и ПЦ. свеску а Ш, нам је повратила, па и ако смо је позвали да плати за по године и попретили јој, да ћемо је тужити, није нам послала 3 К, а тако истом богата општина Беодра — не иде ни један примерак. Шта више од толиких сриских читаоница не држи ни једна „Архив“, па чак ни српска гимназија новосадска.
Код нас се последње време и пише и говори о народном просвећењу и то већином у шупљим фразама које се не ће и не могу остварити, у место да се отпочне од горе — од интелигенције, која од свију сталежа понајмање
троши на књиге.
„ Рекосмо, а и овде велимо да „Архив“ има право да постоји, и да би га у првом реду наши Архијереји, свештенство, општине и интелигенција требали да држе. Па како су се одазвали 2
Ево, како ! -
Прошле се године једини од наших Г. Г. Архијереја Г. Мирон Николић претплатио на 5 примерака, остали на један. у
Манастири држе сви од реда; 22 калуђера и настојатеља ; прота окружних 4, почасних 7; свештеника 29; општина 85 — од којих је тек нешто више од половине платила: професора 12 од којих 5 умировљених, а од гимназијских само један; адвоката 4; приватних 17.
Од богослова којима би дали у по цене лист, не држи ни један, а бар њих 30 држе политичне листове српске и мађарске.
Имамо потпуних примерака „Архива“ за 1912. и 1913. које дајемо побК, а сиромашним општинама по 4 К.
Карловци 5. Марта 1914.
Димитрије Руварац
власник и уредник „Архива“.
Српска Манастирска Штампарија у Ср. Карловцима 1914. — 66.