Barometarski pritisak i termogeneza
Барометарски притисак и термогенеза 19
Трећи низ огледа Са истим пацовом извршени су следећи огледи, на температури нижој од термичне неутралности: око 167
Барометарски Трајање Потрошено 0
притисак огледа (лит) на минут (СС) 750 35 4,119 742 24 3,934 572 2 3,594 460 21 2,289 305 26 1,797 250 15 1,550
Види се редовно опадање потрошње кисеоника са опадањем барометарскога притиска. Поменимо да мерења нису временски вршена сва овим редом којим су нанизана у горњој табли: било да се прелази са вишег притиска на нижи или обратно, исти се резултати добивају: опадање потрошње
кисеоника са опадањем барометарскога притиска, и обратно.
Закључци
Кад је говора о утицају барометарскога притиска на потрошњу кисеоника и калорификовање хомеотерма, од основне је важности температура средине у којој се он налази, т. ј. да ли одржава своју телесну температуру самом топлотом основног метаболизма, — било што је на температури термичне неутралности, било што је вештачки заштићен од губљења топлоте преко вредности тога метаболизма, или своју температуру одржава производњом веће или мање количине допунске топлоте.
Чим барометарски притисак падне за 100 тип испод нормалне вредности, а можда и мање, допунска топлота хемијске терморегулације опада и тиме постаје недовољна за одржавање телесне температуре на нормалној висини, и хипотермија се појављује. Уколико је барометарски притисак нижи, утолико је и калорификовање слабије, све до ваздушне разређености која изазива смрт. Све се то односи на пацова неприлагођеног барометарској депресији.
— 9 де
== де