Beogradske opštinske novine

175

плате уговорених рата за свршене групе радова, и будући на врају свеколвких послова, имао права захтевати испуњење уговора ; — нити се је једновремено побринуло из К)]вх извора, кад је трошарина пала, да се измире издатци за поручене на страни пројекте велиаих. санитет ских послова, који е Халачијевим плановима засецаху 176.0С0 динара. Чим је на збору грађана, држаномс 16. Фебруара прошле године, био взабран потребан број одбој ника, морели смо одмах приступити оним пословима што чекаху за извршењем, а по том ући и у оетале радовне и те кућо. — Нека ми је допуштено даиас, по навршетку године дана нашег заједничког сав товања и рата изнети кратак, годишњи преглед, да би се по том лакше могли саветовати : шта нам у овој години треба ар едузимати и како нензвршеним задацима ирилазити, с аогледом на данашпе стање и ирилике нашв оиштине и средства која нам на расаоложењу стоје. Организација службе нрше оаштине, по природи свеколиких послова обеју власти : суда и одбора , дели се на спецајалне гране : судску, пореско благајничку, санитетсну гра&винсну и по врх ових адманистративно одђорску. Према томе и послови се расггоређују на одељаке : судски, лекарски, грађевински, благајнички и одборско адмичистративни. А као заеебна оделења рачунају ее пожарна чета ; и управа новог гробља.

Да пођемо редом тих одељака. * Од почетка до краја прошле године, оаштннској је судници поднесено 2069 тужаба и по њима је донето 1359. Формалних пресудв, а 710 вамирено је краћим суђењем. Од предпрошле године остало је неизвршених 780 пресуда, што са прошлогодишњим бројем чини 2139. Од овог целокупног броја вије извршено и прешло је у ову годину свега 207 пресуда ; али је за то опет извршено 543 од оних (пресуда), које су донесене ранијих година али одмах ниеу могде Оита извршене што се махом није имаио од чега дужницима нанлатити, па су (пресуде) морале стојати у архиви и чекати на врилику и могућност наплате. Страних аката — од општинских судова из уду трашњости и сем великог броја иноземских, која се не заводе па и не броје, — дошло је и било на раду прошле године 1510 предмета. Општинска је судница издала2190 различитих уверења, која су приватна лица у току целе године тражила од општинског суда. Прикупљено је из вештаја и послато државнвм властима 448 увеуењао немашткни — привредном стању — лица, за која су тражена, и Формирано је 163 м »се. Контролски достава о нријумчарењу са клањем билоје 156 и по љима доношене су Формакне пресуде кад год казну кријумчари нису хтели одмах да плате. Према овоме и сем спољних свакоднев них поелова чланова суда и вмет. помоћника по школама, иремерима и комиеијама, судница је прошле године имала на раду и свршила 8231 предмет, сем замашног броја оних дела, која не спадају у парничне, већ су из круга чисто општинежмх или пренесених државаих послова.

Овде да поменем још да смо у месецу јуну изгубили члана суда п. Драгољуба С. Поповића, чије место није попуњаваао све до истекнућа рока кмегске службе. Санитетска служба општине у главноме је двојака. По једној страни задатак је њен: старати се за времана о свима оним мерама које су нужне за одржање здравља ставовништва, дакле за сиречавање разболевања (ради чега се редовно а и кад нарочита потреба јаче захтева, одмах средлаже извршној власти, полицији, да уклони све оно шт о сз покаже штетно и од утицаја на болест, или да казни оне који злоупотребама у својим радњама као н. пр з&брањеном нечистоћом, оштећавају јавно здравље). С друге стране служба је ова: лечење (бесплатно) све сиротиње општинске, пелцовање деце и ревакцинација ученика, прегледање умрлих, ради уверења о смрти и т. д. Ради те лекарске службе општина плаћа шест лекара за шест варошких крајева и једног марвеног лекара, за преглед стоке што се за израну становништва коље. Оашгинских је лекара дужност: да лече ј болеснике у опште и сиротињу којој општина изда карту, бесалатно (данас имају карте 150 породица); да врше двапут недељно санитетске прегледе меса, хлеба, воћа, зелени и т. д. воде санитетски надзор по школама, дакле да спречавају ширење епидемичних болести путем школе; да прегледају находчад и дојиље, којима их општина на одпеговање даје; да калеме кравље богиње и ревакцинирају и да бесплатно прегледају умрле и издају посмртне листе. Марвени лекар има да прегледа стоку на општинској кланици као и на пијаци, што ће се изменои правила о кла њу прописати. — Бабице општинске (има их шест) указују помоћ сиротним породиљама и надгледају ону сирочад, чије издржање пада на терет општине. Редовних санитетских прегледа, рачунећи по дванедељно, извршили су општински лекари у прошлој години 104, зли поред тога и замашан број ванредних и учеставаних прегледа, ради предохране од епидемије пре и за време њене појаве. Пронађено је и кажњено од стране

полицијске власти: за нечистоћу по авлијама и радњама „ 669 за просипање помија на улицу .... „ 4 за нечишћење улица „ 5 за неиспражњене нужнике „ 73 за бацање ђубрета на забрањеним местима „ 13 за нечишћење пијаца на време . . „ . „ 6 Свега „ 770.

Пелцовано је 700 деце а ревакционисано 518 ученика (312 мушких и 206 женских.) Осим тога, за време докле је прошлог лета владала епидемија великих богиња, ревакцаонисана су сва лица у кућама, у којима је било богиња. А овом приликом ревакционисан је и сав врај Београда иза енглезовца, као најзараженији. Дневно се чини сиротињи 30—70 визита у свима квартовима, дакле дневно пада на сваког лекара с једно на друго по 7—8 визита а по толико их дола?и на и ноге код општ. лекара. Посмртних прегледа учинили су општински лекари до 1500 пр. године. Општинске бабице имале су 11С4 цородиље и учиниле 965 визита.