Borba, 21. 05. 1994., str. 2

УДОМЕММИК

BORBA · SUBOTA-NEDELJA 21-22. MAJ, 1994.

PUKOVNIK BOSANSKE VOJSKE ISMET ARAPIĆ O OFANZIVI NA O7REN— PRE DESET DANA

Vijenaczauzet? ili predat?

Vijenac (Rojter) — Na Vijencu, strategijskom uzvišenju u srcu planine Ozren, osvojenom od bosanske armije munjevitom ofanzivom pre deset dana, pukovnik bosanske vojskc Ismet Arapić Arap, Koji Je vodio Opcraciju, kaže da je to najveća po” beda njegove vojske nad Srbima do sada.

„Pripremali smo se za ovu akciju dve godine i ovo je bio naš završni ispit“, rekao je, stojeći na vrhu Vijenca.

Ali, srpska strana je ponudila predaju područja Muslimanima još na ženevskim miroviim ргеgovorima u decembru i neki se vojnici bosanske armije pitaju da li su osvojili poziciju Daš samo silom.

Vojni analitičari su rekli da su Srbi možda odlučili da predaju mesto bez većih borbi i konsoliduju svoje položaje, pripremajući se za završne mirovne pregoуоге. Rrtiljeršjski

napad ma Doboj

Đoboj, (Tanjug). — Doboj je sinoć bio na meti muslimanske artiljerije iz pravca Tešnja. Na grad je palo više projektila, a sirene su oko 20,30 sati oglasile opštu opasnost, pa su građani potražili skloništa. Za sada nema podataka o eventualnim žrtvama, ni o pričinjenoj materijalnoj šteti.

„Da su Srbi hteli da se brane, doveli bi svoje elitne specijalne Jedinice”, kaže Kajtaz, vođa jedne od tri komandoske jedinice

koje su probile srpske linije da.

bi zauzele poziciju za samo pet sati borbe. ;

„Puzali smo do njihovih rovova četiri sata. Posle toga, bila je borba prsa u prsa“, kaže dvadesetsedmogodišnji komandos. On

је гекао ! да је 150 muslimanskih vojnika ubilo 100 od 250 branilaca brda. Takođe su zarobili 52 vojnika, četiri tenka i dosta oružja, uključujući i.protivavionske topove i mitraljeze.

„Njihov moral se srušio, bila Je to trećerazredna jedinica“, rekao je Edhem Joldić, oficir hezbednosti koji je ispitivao zarobljenike. Beogradski izvori, bliski vojsci Republike Srpske, rekli su da Je Jedinica koja je do skora branila Vijenac povučena i zamcenjena neiskusnim vojnicima.

Cilj osvajanja Vijenca je jasan — odbaciti Srbe od Tuzle i ugroziti komunikacije. Sa Vijenca mogu da napadaju Vozuću, srpsko uporište, kao i 13 kilometara puta kod Banovića koji bi im, ako ih osvoje bitno skratiti glavni put snabdevanja iz hrvatskih luka preko centralne Bosne za Tuzlu.

VIŠE EVROPSKIH ZEMALJA NAGOVESTILO POVLAČENJE VOJNIKA I7

BOSNE

„Plavi slemovi“ ne mogu osfafi vecno

Brisel (Tanjug) — Više evropskih zemalja nagovestilo je da će povući deo svojih vojnika iz sastava mirovnih snaga u bivšoj Jugoslaviji. Posle Francuske i Britanije to je učinila i Španija. Belgija je još ranije stavila do znanja da ima iste namere.

Sa 6.900 vojnika, Francuska je najmasovnije zastupljena u mirovnim snagama u bivšoj Ju_goslaviji. Odmah posle nje је Britanija sa 3.300 ljudi, Španija i Belgija imaju svaka ponaosob nešto više od 1.000 vojnika.

Objašnjavajući zbog čega namerava da povuče deo španskog odreda, ministar odbrane Hulian Garsija Vargas je izjavio da se ne može očekivati da „plavi šlemovi“ ostanu večno u istoj misiji. Slično obrazloženje Je pre njega dao i britanski ministar odbrane Refkin.

Francuski ministar inostranih poslova Alen Žipe je čak najavio datum kada bi namera o delimičnom povlačenju mogla da bude·i zvanično obnarodovana. To će, prema njegovim rečima, biti 13. juna u Ženevi na sastanku ministara inostranih poslova

Beograd, (Tanjug). — U Kairu će se od 30. maja do 3. juna održati ministarski sastanak nesvrstanih zemalja, na kome će se, u okviru dnevnog reda, govoriti ı o bosanskoj krizi. Kao domaćin, Egipat je već sačinio dokument, koji će biti predložen ministrima za usvajanje. Egipat Je, kao domaćin, bio dužan da na ministarski sastanak pozove i SR Jugoslaviju, ali to do danas nije učinio, bez obzira što je na to bio obavezan prema „агептепзкот sporazumu“, koji je usvojen na ministarskom sastanku nesvrstanih zemalja u septembru 1992. godine u Njujorku.

"Тип povodom diplomatski predstavnici jednog Droja ne-

PRED MINISTARSKI SASTANAK NESVRSTANIH· Egipat ne postuje „dzentimenski sporazum“

Amerike i Rusije i pet evropskih zemalja koje su učestvovale i na prethodnom ženevskom sastanku: Britanije, Francuske, Nemačke, Belgije ı Grčke.

Dražvni sekretar u Forin ofisu Daglas Hog ostavio je nešto duži rok, procenjujući da bi takva odluka mogla da se donese

za osam nedelja.

Najavu delimičnog povlačenja i ovdašnja politička Javnost ı štampa tumače kao pritisak na zaraćene strane da prihvate sporazum iz Ženeve. Postoji, takođe, i mišljenje da je to pritisak i na Vašington da sa manje dvosmislenosti obezbedi sprovođenje ženevskog dogovora u kome je i sam učestvovao.

Od SAD se, naime, očekuje da svoje štićenike odvrate od novih teritorijalnih zahteva van onih utvrđenih u srazmeri 51:49 odsto. Da muslimanska strana ne može očekivati više, na do sada najodređeniji način Ss*avIO je do zmanja Hog izjavom da „posle vojnog poraza ne treba da očekuje da povrati sve izgubljene teritorije“.

svrstanih zemalja bili su juče pozvani u savezno Ministarstvo inostranih poslova gde ih je načelnik direkcije za UN i pokret nesvrstanih (PNZ) ambasador Branko Branković upoznao sa jugoslovenskim stavovima u vezi sa sastankom u Kairu.

Branković je podsetio na

• obavezu domaćina ministar-

skog sastanka da poštuje „džentimenski sporazum“ po kome SR Jugoslavija ima pravo aktivnog učešća u radu PNZ kada se raspravlja o jugoslovenskoj krizi, i pravo da prisustvuje u radu pokreta kada se razmatraju ostala pitanja. Osvrćući sc na predlog dela dokumenta koji se odnosi na

BIL KLINTON SAD nece slaši коре u Bosnu

Vašington (Tanjug). — Predsednik · SAD Bil Klinton ponovio je juče da neće poslati američke xopnene trupe u Bosnu dok se tamo ne postigne mirovni sporazumi.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa indijskim premijerom Narasimom „Raom, „pnabrajajući „pozitivne” rezultate američke diplomatije u Bosni, Klinton je naglasio da Evropa pre svih drugih treba da pronađe „časno i pošteno rešenje za bosanski konflikt“. Američki predsednik je ovo rekao u odgovoru na pitanje i primedbu da je

_ spoljna politika SAD nedosledna i često bez kompasa...

Bosnu, Branković je rekao da je on jednostran neizbalansiran ı da ne odražava realnost — da se u bivšoj Bosni i Hercegovini vodi građanski rat, odnosno da nije reč o agresiji SR Tugoslavije.

Ako bi takav dokument bio usvojen, upozorio je Branković, bio bi to ozbiljan udarac principima nesvrstanosti. Kako je rekao, sankcije protiv SR Jugoslavije, predstavljaju glavnu smetnju miru u Bosni, što priznaju čak i oni koji su ih ranije podržavali. Međutim, u završnom dokumentu se upravo zagovaraju sankcije protiv SRJ što, prema jugoslovenskom gledanju, znači indirektno zagovaranje rata u Bosni.

STOTI DAN PRIMIRJA U SARAJEVU

Uz zvuke neprekidne

pucnjave

Dnevno do tri stotine slučajeva kršenja primirja

Rojter, AFP za „Borbu“

Sarajevo. — Dok velike sile u Vašingtonu pokušavaju da skuju zaJednčki plan kako bi zaustavile dvogodišnji rat, borbe na bosanskim frontovima i dalje besne. Borbe između muslimanskih i srpskih snaga vode se za kontrolu nad vitalnim putevima što bi im obezbedilo stratešku prednost na brdovitom bosanskom terenu. :

Po rečima predstavnika 0МPROEOR, majora Dejkra Holoveja borbe su se rasplamsale duž glavnog puta koji je od vitalnog značaja za snabdevanje muslimanskih snaga u severoistočnoj Bosni. On je kazao da su tokom prekjučerašnjeg dana u regionu Dastanskog zabeležene 26 detonacije, dok ih je 22 bilo u oblasti Brgule i Olovo — Kla-

_ danj koje se protežu duž puta Sara-

Jevo — Tuzla. Broj granata je nešto manji, ali je ovaj region još „aktivan“, dodao je.

U Sarajevu je jučerašnji, stoti dan primirja, obeležen „uobičaje-

|| __nim kršenjima” koji je, prema reči-

ma majora Roba Aninka, ovoga puta obuhvatio i vatru iz teškog automatskog naoružanja. Major Anink je kazao da pripadnici UNPROFOR zabeleže u proseku i00 do 200 slučajeva kršenja primirja dnevno. Tokom pretprošle noći pucnjava je na Grbavici trajala više od jednog sata, rekao je Anink ali i dodao da nisu zabeleženi prekršaji u zoni izuzeća za teško naoružanje 20 km oko grada. On je precizirao da je primirje kršeno „raketnim bacačima, ručnim granatama, mina-

ma, automatskim i lakim naoružanjem”, što, dodao je „nije predstavljao direktnu opasnost za grad“.

PREDSTAVNIK UN VILIJAM IGLTON

Za Sarajevo 532 miliona dolara

Zagreb. — Povodom sto dana prckida vatrc u Sarajevu, predstavnik Ujcdinjenih nacija Vilijam Iglton prcdstavio je juče novinarima-nacrt plana za obnovu javnih shižbi u tom gradu, javlja Hrvatski radio.

on, koji je odlukom gcncralпор зекгетага ОМ Вштоза баџја роstavljen za poscbnog koordinatora Unprofora za Sarajevo, rekao je na konfcrenciji za novinarc u scdištu Unprofora u Zagrebu da plan obuhvata hitnc i dugoročnc zahvatc, та С1ju bi rcalizaciju trcbalo izdvojiti 532.000.000 amcričkih dolara.

Od toga bi, prema njegovim rcčima, samo u prvoj, hitnoj fazi u idućih šcst mecseci trebalo utrošiti 253 miliona dolara. :

Iglton jc, prenosi Hrvatski radio, navco da ćc pomoć svcta Sarajcvu

. biti usmerena prvenstveno na obno-

vu clektričnc, plinske i vodovodne

infrastrukturc. U hitnoj fazi predvi-

_ Фепа је i rckonstrukcija putcva, tramvajskog, železničkog i vazdušnog saobraćaja, zatim telekomunikacija, objekata za zdravstvo i školstvo.

„Bitka“ agemerala Rouza

za.kancelarije

Sarajevo (Rojter). — Američki voj- – ni zvaničnici, smejuljeći se, očekuJu ishod bitke koju sa britanskim generalom, komandantom mirovnih snaga, vode oko kancelarijskog

prostora u Sarajevu.

Američki izvori rekli su za Rojter da general ser Majkl Rouz već nekoliko meseci insistira da se američki oficiri odgovorni za уагdušne operacije NATO u Bosni, isele iz njegovog sarajevskog sedišta, poznatog kao „Rezidencija“.

Iza ovakvog zahteva verovatno su duboke političke razlike između

DEJKR HOLOVEJ

Ž

Hritanije ı Sjedinjenih Država, i Ujedinjenih nacija i NATO, i Rouz oseća da opozicija deluje iz пјероVO SOpstvenog „štaba“. Jedan američki general sa kojim - se sastao u četvrtak generalu Rouzu je rekao da će se američki kontingent smestiti u novoj ambasadi Vašingtona u Sarajevu. Lice generala ozarilo se, kažu, samo na trenutak, dok nije saznao da su američka i bosanska vlada upravo potpisale dogovor da američka ambasada bude u „Rezidenciji“.

Turski „plavi šlemovi” biće udaljeni od srpskih položaja

Sarajevo. — Funkcioneri Unprofora potvrdili su juče da će pripadnici mirovnih snaga iz Turske, kada stignu idućeg meseca u Bosnu i Hercegovinu, biti razmešteni na položaje koji su udaljeni od srpskih linija fronta, zbog snažnih emocija koje istorijsko nasleđe Turske još izaziva u bivšoj Jugoslaviii. iavlia Roiter

Predstavnik UN Dejkr Holovej izjavio je da će turski vojnici biti raspoređeni „u centralnom regionu unutar granica kojc se neće doticati linija fronta ArmiJe bosanskih Srba. Oni će po njegovim rečima, biti razdvojeni britanskim i drugim „plavim šleтаста ~

SASTANAK BABIĆ — AIĐE O NASTAVKU PREGOVORA RSK | HRVATSKE

Sporno mesto

Knin (Beta) — Zamenik kopredsednika Međunarodne konferencije o bivšoj Jugoslaviji ambasador Ki Aide ponudio je Juče da delegacija Republike Srpske Krajine (RSK) otputuje u Zenevu da se tamo sastane sa kopredsednicima Ovenom ı Stoltenbergom i iznese im svoje vidcnje međunarodnog pravnog pložaja RSK.

Aide je od srpske strane, za uzvrat, zatražio da pristane da se nastavak pregovora o екоnomskim pitanjima održi tamo gde to traži hrvatska strana.

Aide je, kakko Je saopštilo Ministarstvo inostranih poslova RSK, ovu ponudu izneo tokom.

jučerašnjeg susreta sa ministrom ,,

pregovaranja Milanom Babićem u Kninu.

Sastanak Babić i Aide je, kako se navodi u saopštenju, završen bez konačnog dogovora, uz izraženu „spremnost srpske strane da se pregovarački proces sa Hrvatskom nastavi na ravnoj nozi“.

Babić je rekao da srpska strana ne može odustati od zahteva da se nastavak pregovora održi na „ncutralnom terenu“, odnosno u Ženevi.

Hrvatska strana traži da sc pregovori nastave ili na području koje je sada pod kontrolom hrvatskih snaga, ili u nekom drugom mestu u UNPA zona-

ii ари DSV

i a Sa tapa Oi

Ди Патон