Branič
БРОЛ 9.
књижевни преглед
стр. 765.
така остаће за доцније. јер иоиисни материјал није на одређено време иослат од надзорне власти и варошких општина и због недовољности средстава одређених на овај циљ као што г. Јовановић вели у своме уводу. те су и ови претходни ресултати задржати и нису штампани раније. Стручност и вредноКа г. Богољуба Јовановића заслужује да се овде помене, јер је овај рад зналачки израђен.
Ргапћ (1 ј Ј . — 1,а /етте—ауоса*. 1901. Дело је ово врло брижљиво израђено и изредно документовано. С коришћу се може читати, било да га чита читалац који припада правничком свету а занима се питањем о женама адвокатима, било да се интересује за Феминистичка питања, или најпосле да се интересује проблемом једнакости и друштвеним поретком који су на дневном реду. Писац тражи да се овај проблем реши »природно,® али мора се признати, да ово природно решење не долази само од себе у нашем модерном законодавству. С тога је писац трудио се да постави легитимност и правичност задатка као одушевљени бранилац ове идеје. Он нам износи у овоме своме делу потпуно стање овог питања, како данас стоји, износи нам примере где и у којим земљама допуштено је жени да буде адвокат као : у Румунији, Чили, Канади, Јапану, Финланду, Норвешкој, Шведској, у кантонима швајцарским Апенцелу и Цириху, у Индији, у Здруженим Државама, у Француској и Новом Селанду, док у Белгији, Италији и другим неким земљама, с ногледом на стање „Феминистичког питања" женама ово право није признато; он брижљиво проучава у свима појединостима изнесене разлоге било с гледишта правног било друштвеног.
Ра1>ап<1 (Р.), рго!е88еиг а ГТЈшуега^е с1е 81гавђоиг§. — ВгоИ -риШгс с1е 1'Етргге а,11етап<1, а\ г ес ипе рге1асе <1е Р. Еагпаис1ее, ргоЛевбеиг с1е сћ-оИ рићНс депега1 а 1а !аси11е с1е сЈгоИ (1е Рапв. Ес1Шоп 1гапда18е гетие е4 т18е аи соигап! с1е 1а с!егтеге ^е^з^аПоп раг Гаи1;еиг. 1900. Јавно право Немачког Царства, од Пола Лабанда проФесора на Страсбуршком университету, врло је ваљано Дело, а по свој прилици и најнаучније израђено међу делима ове врсте која су се појавила последњих година у правној немачкој науци. Прва свеска говори о стварању Немачког Царства; о опредељају правне природе царства, о положају посебних држава према