Brastvo

180 СКАДАР

продрли били. Опеада потраја неколико месеци и еврши ве миром, којам Турци добише (почетком 1479.) и Скадар. Његов јуначни бранилац Флорије Јонима с већим делом градеке посаде отплови на лађама у Млетке, а Турци заузеше град, којим владају више од четири стотине година.

да време и прве и друге опсаде много је помагао Млечанима зетски господар Иван Црнојевић; с тога га Мохамед, завладавши Скадром, прогна из земље, и он се еклони у Италију, одакле се, на глас да је Мохамед умро (3. маја 1481.), вратио у своју земљу (15. јуна 1481.) и на ново њоме завладао.

Од када Скадар и његова област престадоше бити српски, од тога доба арбанашко племе поче да напредује на штету српскога, које је, за свог господетва, далеко боље стајало, о чему и данас сведоче многи српски споменици, који до нас дотрајаше. Тако, на југозападној страни језера, у Крајини, испод планине Торобоша, стоје развалине храма св. Богородице („Пречиста Крајинска“), где је био сахрањен српски кнез у Зети св. Владимир и жена му Косара. У томе храму дуго ву столовали православни митрополити зетеки. У св. Срђу на Бојани, два часа од Скадра, виде се развалине цркве, коју су, на темељу старије, подигли краљица Јелена и њени синови краљеви Милутин и Драгутин пре 600 година. У овој цркви били су сахрањени сршеки краљеви: Михаило и његов син Бодин. У селу Плавници, на источној страни језера, развалине су цркве св. Јована, која се спомиње још за време св. Саве. На скадарском острву Врањини