Bratstvo

____ 36

стане једно тело које ће живети једном душом, душом зајејничког рада за, свестрано изображење народа. ') Позив и програм наишли су одмах на одзив и у Босни. Тако у „Матици у читамо ову белешку : „Нашу браћу у Сарајеву толико је обрадовала жеља коју је „дора показала с „неколико речи, да су усред свог јада и притиска од Турака — запевали. Они су „Зори певајући одговорили : „У сред мрака помрчине Зора, ево руди, Раштћерује густе тмине Срб-Бошњака, буди.

„Босна, п јела. весела, је, Зору белу здравља ; Сарајево весело је Шјесму „Зори справља .ит до)

Пелагић је био активан члан Уједињене омладине српске и то се јавно знало. Зна се, да су то били још: Теофило (Богољуб) Петрановић, учитељ српске реалке, и Константин Хаџи Ристић, трговаг, обојица, из Сарајева; а тако исто и Стево Пе. трановић, српски учитељ у Тешњу. Косановић је био члан Омладине, али нешто обавривији у својим поступцима. Но то му није помогло, да касније не буде денунциран ради чланства у омладинском покрету.

Пелагић у то доба развије живу делатност на унапређењу школа и настава у Босни, Херцеговини п Старој Србији. На седници Књижевног одбора Матице Српске од 19 априла 1866 г. чита се његов предлог „да Матица Српска, о свом трошку препечата што је досад од „Школског листа на свет изашло и да то после бесплатно пошље свакој српској школи у Босни и Херцеговини и Старој Србији “) Школски лист испочетка под уредништвом Др-а Ђорђа Натошевића и, касније, Николе Ђ. Вукићевића, доносио је тада чланке и упутства, новог методског поступка у основним школама, а нарочито чланке о метоли почетног читања и писања. Књижевни одбор Матице српске решава 6 јуна 1966 г. „позваће се Василије С. Пелагић да пре свега јави колико има редовних школа у Бо-

1) Матица —_ лист за књижевност и забаву — Издаје Матица Сриска у Новом Саду. Год. 1 — 1865/66, бр. 27 од 30 јуна 1866 год.

2) Исто. Бр. 30 од 31 јула 1866 године.

) Ив равумљивих разлога аутор није означен. Држим да су ти стихови Теофила (Богољуба) Петрановића, учитеља српске реалке у Сарајеву. Облик и начин ове песме потсећа на две његове песме »бунце« и »Бошњаку«, штампане у »Даници« 1886 год. (стр. 348 и 665).

#) Матица — 1865/66, бр. 26 од 20 јуна 1866: 7г.

рана рововима