Dositej Obradović u Hopovu

284 Доситеј Обрадовић у Хопову

вић и „приобшцилел у монетвро“. Василије се родио у Малој Русији, књигу и „молерство- учио је у Киајеволечерској Лаври. После некога времена отишао је у Славонију и Хрватску „ради рукодбла своего, и писалђ тамо темпл: по церквахљ“.5) Како је овај Рус Василије био неко време у Хопову за време Доситејево, зацело га је Доситеј познавао.

Почетак владе новога игумана је обележец из. весном већом строгошћу. На првој седници братског сабора после измене служитеља (2 септ. намесник Јоаникије подноси рачун за први месец, чега досад није било. Осим тога је одлучепо. да јеромонаси, јерођакони и ђаци полазе школу, За ову одлуку се вели да је по „височајшеј наредби“. Свакојако и једна и друга уредба показује на пеку потребу, уређује нешто што је досад било пропуштено.

Набрзо затим је стигао у манастир митрополитов циркулар“) који очитује митрополитово старање око богословеког образовања његових монаха. Виделп смо да је Ненадовић досад неколико пута слао манастирима посланице, највише литургиске и моралне садржине. Овим циркуларом хоће да занови једну наредбу издату пре неколико година.

Још год. 1754, вели митрополит у циркулару, наређено је,!') а од то доба у дциркуларима често

5) Овај молер се 11 маја 1766 вратио у Хопово ин „конечнћ приобшилсн“ и заветова се, да ће до смрти остати у манастиру а с временом да ће п монашки чин примити. (Хоп. Прот. Постриж. запис без броја иза бр. 85). Тада је имао 48 год. Даље о њему нема трага. — У Нам. Тефт. од г. 1460 под 18 апр. има запис: „Плати једно ћебе ново Русу Антонију новоприоблценному“. О овом Русу Антонију нисам иначе нигде ништа нашао.

%) Хоп. Цирк. Прот. бр. 88 (2 сешт. 1159 г..

10) Уз циркулар од 18 септ. 1154 из Шида (Хоп. Цирг. Прот. бр. 58) шаље митрополит „књигу добродјетелеј евангелских, заповједи Божија. символ вјери и прочих потребних вопросов и отвјетов“. Наређује да у сваком ман. један добар