Društvo Svetoga Save. 7
П НЕ
у времена била изашла из штампе, Гл. Одбор одкупио је. и, као дар Д.С. С., растурио у народу, следеће:
Вл. Ст. Каћанскога, „Од Балкана до Адрије“ 40 примерака; |
Др Јов. Хаџи Васиљевића, „Бугарска Ексархија и њен утицај на балканске Словене“, 300 примерака:
Др Вл. Ђорђевића, „Куда си се упутила Аустријог, 370 прим.;
Др Мих. Гавриловића, „Милош Обреновић“ књ. Ш, 25 пр:
Др Каменка Суботића, „Српски Свет“, 10 прим;;
„Светлост“, орган Друштва за шк. игијену, 25 комплета;
Ст. Миловановића превод „Шу Џицу“ 50 прим.;
Дим. Јевтовића Полимца „Стари и нови дани“, 50 прим.
Календар „Матице Српске“, 200 прим.;
У издању Ж. О. Дачића, слику св. Саве, 1000 пр.;
У предплати, Гл. Одбор држао је листове: „Босанску Вилу“, „Јединство“, што је излазило у Загребу,“ „Народни Глас“ што је излазио у Скопљу, и „Витеза“.
Као и дотле, Гл. Одбор је 1914. г. до рата, набавио не-. колико критичких дела за попуну Друштвене књижнице, и у књижници је већ било неколико ваљаних дела и о Балканском рату.
4
Као што је и Скупштини познато, услед измењених прилика Балканским ратом, престала је била да функционише једна од најважнијих Друштвених установа. То је Вечерња Светосавска Школа, која је, и поред тога што је већ било отворено доста празничних, вечерњих занатских и нижих приватних трговачких школа, врло много учинила за правилно и национално васпитање онога дела српскога подмлатка, који је био лишен благодети дневне и редовне наставе. Због тога је Гл. Одбор, при крају школске 1913.—1914. г., чинио потребне припреме, да се успостави В. Св. Савска школа, док није и тај посао омео рат, који се тога лета распламтео.
У смислу одлуке последње Друштвене скупштине, и у старању своме, да се капитал Друштвени што рационалније приплођава, и да се Друштвени приходи што више увећају, ради постизавања Друштвених циљева, Гл. Одбор је предузео, да на Друштвену плацу до Дома подигне велику зграду по захтевима модерне технике. Гога ради је, поред Управнога,