Društvo Svetoga Save. 7

20 Пн

материалну штету. — Још при заузимању Београда 1915. г. Аустро-Немцима, сама зграда Дома била је доста оштећена. И ако мањега калибра, на Дом је пало пет артиљеријских и безброј митраљеских зрна. Сретним случајем, артиљеријско зрно највећега калибра при опсади Београда, пало је на метар и по — два од Дома, у двориште Дома, и није експлодирало. — У првим борбама у самом овом крају Београда, у коме се налази Дом, Дом је такође оио оштећен. И раније, у часовима јакога бомбардовања Београда, Дом је био прибежиште за сву ширу околину његову, а при заузећу овога дела Београда у Дому је нашло склоништа преко стотине душа оба пола и свих доба.

Па ипак, око половине 1916. г., кад су аустријске власти отвориле хрватску школу за овај крај Београ, и ту школу сместиле у Дом, Београдска Општина извршила је све потребне оправке на Дому.

А покретност Друштвену у Дому упропастили су највише непријатељски војници, који су се, првих дана по заузећу Београда, у партијама ређали на преноћнште и становање у Дому. — Разјарени због јуначкога отпора храбрих бранилаца Београда, први непријатељски војници, који су продрли у Дом, трчали су по Друштвеним просторијама, и бесомучно обарали предмете, као да се рву са живим српским војницима; обијањем отварали су ормане и све што су могли испретурили су.... да нађу српске војнике! У таквој избезумљености, непријатељски војници су ножевима боли по сликама владалаца српских и оних Друштвених чланова у Друштвеној дворници.

По наређењу војних власти, још првих дана по заузећу Београда скинути су са Дома сви грбови, сви емблеми српски.

Према извештају, по времену првих, аустријских војних власти у Београду, својим централним . властима, који је, извештај, наша војна мисија, по слому Аустро-Угарске, нашла у Пешти, и који је, у препису, саопштен Директору Прве Београдске Гимназије, аустријске су власти Дом држале за Гимназију Св. Саве. — Од оноликог намештаја у Дому, у томе се извештају спомињу само слике српских владалаца, о којима су аустријске власти мислиле да су припадале другом каквом надлештву или установи, и да су биле донете у „Гимназију Св. Саве“, да се само сачувају.

Од оноликог Друштвеног намештаја, по инвентару 218