Dvadeset godina rada Prosvete

19

издата су два календара. Један, заједно са Матицом Српском у Новоме-Саду, који је уредио г. Васо Стојић, професор, публициста, више за грађане, а други за широке, мање писмене «слојеве народне, уредио је госп. Никола Видаковић, школски управитељ. За годину 1923-ћу уредио је календар за народ г. Никола Видаковић, школски управитељ, са илустрацијама и претежно забавним штивом. За годину 1924-ту и 1925-ту уредништво је повјерено г. Војиславу Гаћиновићу, чиновнику Просвјете. И за ове двије године издата су по два календара, већи за писменију публику и мањи јефтинији за народ. Задњи календар за ову 1927-му годину уредио је Редакциони Одбор Задруге Социјално-Културнога Рада у Сарајеву. Док је у календарима Просвјете прије Ослобођења особито истакнут национални моменат, те су служили готово као национално еванђеље, календари Просвјете иза Ослобођења истичу првенствено културни моменат. То вриједи како за Стајићев календар, тако и за оба Гаћиновићева, као и за задњи календар. Својом техничком опремом као и обилатом сарадњом наших првих људи од науке и књиге одликују се особито ови календари. Према опћем суду критике наше и стране“), то су најбољи календари код нас. То су за право алманаси трајне вриједности, како се обично изражавала наша критика.

Сви календари иза Ослобођења штампани су у 10.000 примјерака осим задњега, који је штампан у 5.000 примјерака те имају од 12 до 15 штампаних табака, а продавали су се под цијену од 15-до 25 Динара.

Поред календара Просвјета је издала и два Алманаха. Обадва је уредио г. Перо Слијепчевић, професор, тада секретар Просвјете за народно просвећивање. Први Алманах, уређен у изгнанству у Женеви за годину 1918-ту, штампан на 23 табака великог формата, капитално је дјело, на коме су сарађивали готово сви наши први велики људи, сва три племена, који су били у изгнанству. Цвијић, Супило, Веснић, Трумбић, и т. д. отварају прву серију чланака: Мисли и предвиђања. Поред богате, разнолике садржине, лијепе техничке обраде, Алманах је иницијалима и сликама умјетнички опремио г. Јозо Кљаковић, академ. сликар. Календар је штампала Просвјета у Женеви, коју су наши изагнаници овдје обновили. Други је Алманах уређен за годину 1921-ву, штампан на 16 табака великог формата. Алманах има 6 одјелења, које би свако за себе чинило једну књигу. Ту су: чланци првих наших културних радника, приповједке и умна забава најбољих наших књижевника и публициста, антологија наше пјесме о ратовима за ОслобоЂење, сав преглед Свјетског Рата са многим вриједним податцима,

опис југославенских земаља и народа од Ј. Цвијића са картом наше државе.

#) Ргарег-Ргеззе, Нептап Мапде!.