Ekonomist
39
бив. аустро-угарске монархије. Том је приликом био чаки закључен читав низ специјалних конвенција: трговинских, саобраћајних, поштанских итд. (23. новембра 1921. г.. Тако су, по трговинској конвенцији у Порто Розе у чл. !. биле чак оборене и све забране и сва ограничења при увозу и извозу робе између респективних држава. Међутим, из истих горе наведених разлога, та конвенција, код нас, у Краљевини СХС, као и код неких других држава, наишла је на велику опозицију, те зато није — ни ратификована.
На послетку, ни Њеновска Конференција, сазвана 1922. г. за све европске државе, у циљу економске реконструкције Европе није у овом правцу : стварање специјалног царинског режима за дунавске аемље, ништа позитивно постигла. Ilo3нато је да су закључци конференције у Порто Розе, у погледу на трговинско-политичке клаузуле, на чијем је животворењу Ђеновска Конференција енергично настојавала, остали и надаље само — на папиру. Још на самој Ђеновској Конференцији и Краљевина СХС и цела Мала Антанта, у друштву са Пољском, једном заједничком изјавом, коју сам ја имао част у Њенови на конференцији дати, категорички су одбили: да им једна општа међународна конференција наметне некакав изузетан царински аранжман, који би важио само за један део Европе, само за наследнице бив. аустро-угарске монархије. Али смо још и тада изјавили, да и ако смо одбили наметање нашим независним сувереним државама изузетне специјалне царинске обавезе, које иначе не важе за целу Европу, да у случају, да ако Европи треба као целини трговинских и царинских олакшица међу државама, да би се добили повољнији услови за што слободнију међународну трговину, т. ј. за што приступачнију ширу мађународну пијацу — да нисмо у начелу ни ми против генералних економских и царинских обавеза, које би важиле за све остале европске државе или бар за већину. њихову.
ж
Дозволите ми сад да пређем на само конкретно питање " царинског споразума европских држава, ако се оно презентира овако, као једна генерална обавеза, једна генерална мера за трговински међународни промет свих или бар велике већине европских земаља, без разлике њиховог географског положаја.