Ekonomist

ЕКОНОМИСТ

ГОДИНА VI ОКТОБАР 1926 БРОЈ 10

РАСПРАВА

Техника статистике

Од Д-р ЈОВАНА М. САВИЋА

»Многи мисле још и данас, вели АПтед де Еоуше, да статистика служи само статистичарима. То значи бити у истој заблуди, као кад би се мислило да је хлеб направљен за хлебаре. У ствари, сви занати, све индустрије, сва трговина потребују статистику«. »Не само да економисти дугују много овој науци битно практичној, већ и произвођачи, потрошачи, посредници, једном речи : сви«. Али то не значи да сви знају да прибирају бројне податке, а још мање да се њима служе,и ако, као што лепо примећује Глезвве, »многи верују да су статистичари, јер нагомилавају и комбинују цифре са више или мање смисла и успеха.«

Та привидна лакоћа статистике чини рђаве услуге и самој њој, а и људима који мисле да је довољно само хтети прибрати бројне податке или се њима служити, па у томе и успети. Ми смо овде покушали да ивложимо што јасније: како треба прибирати бројне податке и како се њима треба служити.

Реч техника долази од грчке речи »текне« и вначи вештина. Под техником једне науке треба равумети скуп поступака којим се служи извесна наука, да би реализовала предмет свог проучавања. И статистика има своју технику. Статистичка инвестигација, да би реаливовала своје предмете : типичност у колективним појавама и регуларност у привидно вољним актима људи у друштву, — пролави кроз известан број фаза. Научници се не слажу у погледу броја тих фава. Тако једни — чији је нај-

Економист 50