Ekonomist
186
»Министар Социјалне Политике у споразулу са Министром Трговине и Индустрије утврдиће по саслушању трговачких, индустријских занатских и радничких комора, у року од 6 месеци по ступању на снагу овога Закона, Уредбом радно време за сваку категорију предузећа овде означених...“
Из ових одредаба излази, дакле, да се радно време помоћног особља у трговачким и запатским предузећима има да регулише Уредбом измећу Министарства Социалне Политике у споразуму са Министарством Трговине и Индустрије, по саслушању послодавачких и радничких комора, и то у року за 6 месеци по ступању на снагу Закопа о Заштити Радника.
Да је овде у пигању радно време помоћног особља, а не и самога предузећа, вији се јасно из одредаба става !. овога параграфа, који фиксира радно време у индустријским и рударским предузећима за нтјамне раднике на 8 часова дневно односно 48 часова недељно као максимално. А шта се разуме под помоћним особљем, законодавац је прописао у 5 3. овога Закона.)
Толико што се ти:г радног времена помоћног особља у трговачким и занатским предузећима.
У погледу пак отварања и затварања радњи — постоје одредбе 5 13. Закона о Заштити Радника, које су изгледа генералног карактера, и оне улазе у Одељак П. овога Закона под T,a, O, — одмор и гласе;
»О) времену отварања и затварања радња у појединим местима одлучиваће, по саслушању надлежних професиовалних организација, Министарство Социалне Политике или онај орган, на кога он пренесе ову надлежност. — Ни један више члан овога Закона, ни са једном више одредбом не говори о питању отварања и затварања радњи.
У циљу примене одредаба 5 6. ст, 6. и 7. овога Закона, а стојећи на станозишту да је цигање уређења радног времена помоћног особља у тесној управо нераздвојној вези, бар са практичног гледишта, од питања отварања и затвара ba радња, Министарсво Социалне Политике изашло је са пројектима својих првобитних нацрта пред ширу конференцију представника послодавачких и радничких комора из целе наше државе крајем 1922. год. и почетком 1923. год. Услед апсолу ног, но више тактичког размимоилажења у мишљењима по поменутим нацртима, Министарство Социалне Политике било је прину-
+ 5 2. Гласи: „Под помоћним особљем у смислу овога Закоча сматрају се ева она лица, без разлике пола, која било стално или привремено рапе у предузећима наведеним у 5 !. овога закона, и то било у циљу изучавања које врсте рада, или за награду.
Од овога се изузимају лица, којима са поверавају послови више врсте (лословође, књиговође, благајници, инжињери, ит. д.) која се не сматрају као помоћно особље у смислу овога закона.
У спорним случајевима, да ли се које лице сматра као помоћно ослбље у смислу овога-закона, одлучује Министарство Соцналне Податике,“