Filatelista

· НОВИ САД -

Подружница СФС у Новом Саду одржала је своју редовну годишњу скупштину 24 марта 1957. Скупшшини су присуствовали скоро сви редовни чланови, као и омладинци ове подружнице. У дискусији поводом реферата, односно годишњег извештаја Управног одбора констатовано је да је ова подружница с успехом обавила све текуће послове, који су се пред њу поставили. У извешттају је констатовано да се број чланова ове подружнице у току прошле године повећао за 20, тако да је крајем 1956 године износио око 170 чланова (одраслих и омладинаца).

Диекутовано је и о новој Уредби за инострану размену, те је констатовано да је чл. 9 ове Уредбе прилично 'незгодан за филателисте аматере, јер их у извесном смислу везује на чување читаве њихове иностране кореспонденције; с друге стране он стоји као Дамоклов мач над сваким филателистом аматером, јер исти не сме ниједну добијену марку из размене с иностранством разменити овде у Југославији.

Ова годишња скупштина посветила је нарочиту пажњу будућем раду с омладином. Констатовано је да досадашњи рад нарочито са школском омладином у

виду разних филателистичких предавања по школама није само једина форма рада с омладином, већ да том задатку треба систематски приступити. Предложено је да се у току ове године одржи бар једна омладинска смотра марака, која ће очигледном агитацијом привући омладину ка филателији. Наравно је да о овоме треба да поведе рачуна и Генерална дирекција пошта у својој емисионој политици.

За свој пожртвовани рад око организационог јачања и популарисања филателије Скушштина је новчано наградила неке другове из Управе (Панић Миле, Јојкић Бора).

На крају је изабран нов Управни одбор, у коме је за претседника изабран дугогодишњи филателистички радник и досадашњи претседник Др. Никола Грујић. Одлучено је да се састанци подружниме одржавају двапут у седмици: сваког четвртка од 18-21 часа и сваке недеље од 10-13 часова у просторијама подружнице у згради Дома Извидника у Дунавском парку.

За сва обавештења треба писати на адресу: Владимир Мојсовић. Нови Сад, Београдски кеј 111.

B. Мојсовић

AFRIKA EKVATOR. FRANC.

12. III. 1957. — Marka za propagandu borbe protiv lepre: 15 fr. (stanica malteskog reda ma nekoj afričkoj reci i malteški krst u okviriću).

AFRIKA ZAP. FRANC.

12. III. 1957. — Marka ха propagandu borbe protiv lepre: 15 fr. (jedna kolona automobila malteškog redđa i malteški krst u okruglom OoOkviriću). ALŽIR 1) 20. II. 1957. — Jedna marka sa Patio du _ Bardo: 20 fr. zelena i žuto-zelena.

2) 16. III. 1957. — Za „Dan marke”: 123 fr. ljubičasto-smeđa (tip francuske prigodne marke sa slikom jedrenjaka, s pretiskom „ALGERIE”).

3) 23. IV. 1957. — Dve marke sa doplatkom za Crveni krst: 12+3 fr. smeđa i crvena (sahar– ska lisica) i 15+5 fr. smeđe-maslinasta i crvena (roda u letu).

ANDORA

25. III. 1957. — Marka za vazdušnu poštu s istom slikom kao i ranije marke od 100 i 200 fr,: 500 fr. plava.

ANTILI HOL.

1) 22. II. 1957. — Za stogodišnjicu vođenja lorda Baden-Powell-a, osnivača izvidnika: 6+1,5 C. okerasta, 7%5+2,5 c. zelena i 15+5 с. cinober, = sa slikom Baden-Powell-a.

2) 14. III. 1957. — Za TI antilsku konferenciju za mentalnu profilaksiju: 15 c. smeđe-–crna i žuta, sa simboličnom slikom i prigodnim tekstom.

ARGENTINA

2. III. 1957. — Za stogodišnjicu smrti ivorca argentinske ratne mornarice, admirala Guilerma BroWna izdata je spomen serija sa pet vrednosti: a) za običnb poštu: 40 c. plava (fregata „Hercules”) i 2.40 P. škriljasta (admiral u starijim gođinama u civilu); — b) za vazdušnu poštu: 60 c. sivo-plava (pomorska bitka kod Montevidea), 1 P. crvenkasto-jorgovanasta (slike Leonarda Rozalesa i Tomasa Espora, admiralovih oficira), 2 P. sepija (admiral Brown u vojnoj uniformi).

AUSTRALIJA

1) 3. III. 1957. — Australiska ekspedicija za proučavanje Antartika: 2 Š. plava (grupa istraživača i karta antanktičnog kontinenta).

2) 6. III. 1957. — Nova vrednost sa slikom kraljice Jelisavete: 10 d. sivo-plava.

106