Filatelista

ПРВИ ЛЕТОВИ НА ЛИНИЈАМА ЈУГОСЛОВЕНСКОГ АЕРОТРАНСПОРТА - „ЈАТ“-а

Обнова цивилног ваздушног.саобраћаја и у земљи и са иностранством дошла је нешто касније. Послератне године биле су посвећене обнови и изградњи најпре најнужнијих средстава саобраћаја, тако да је у прво време авионски саобраћај остао запостављен. Зато није ни чудо што у првим послератним годинама није било интензивнијег саобраћаја с иностранством, а није било већег путничког и поштанског саобраћаја ни у самој земљи. Чим су прилике допустиле, авионски саобраћај је добио своје одговарајуће место у склопу саобраћајних средстава, а затим је долазио све више до изражаја.

Мако је основан неколико година раније (1947), Југословенски аеротранспорт (ЈАТ) отпочео је активнији рад тек онда, кад је стање авионског парка то допустило. Одмах на почетку свога активнијег деловања ЈАТ је предузео мере да прошири авионске везе за путнички и поштански саобраћај, обнављајући старе линије и уводећи нове. (Са гледишта аерофилателистичке активности и ЈАТ било је значајно да је одмах од почетка уведена пракса да се за сваку обновљену или новоотворену линију изда, на дан остварења првог лета, посебна комеморативна коверта са специјалним жигом.

Коверте су одмах од почетка имале специфичне ознаке; најпре, на левој страни само амблем ЈАТ-а, а од трећег лета (за Париз) на левој страни увек се налази правоугаоник са цртежом авиона који лети од Београда према новом циљу. Београд је увек симболизован сликом фасаде Народне скупштине у доњем делу слике.

У.почетку су коверте биле разне величине и боје, а касније су усвојене коверте јединственог формата и беле боје папира, са оштампаном сликом и текстом у плавој боји.

(Специјални жиг је увек био троугаоног облика, најпре металан, а доцније израђен од гуме. Врхови троугла су увек заобљени и У сваком врху имају по једну петокраку звездицу. У унутрашњем троуглу уцртан је мали авион и датум извршеног лета. На левој страни жига налази се увек натпис РЕМ] БЕЛ, а на десној страни РКЕЈМЕК МОГ, док е у водоравном натпису означен правац

лета (например ВЕОСЕАР—РАК15).

Овде је вредно истаћи чињеницу да је ЈАТ вероватно једино предузеће у свету, које је издавало .коверте „првог лета“ једино са циљем да обележи тај догађај без икакве комерцијалне намере. Због тога су свакако те коверте штампане у незнатној количини и дељене пословним пријатељима за успомену, па је само врло мали број дошао до руку филателиста. Тако се може и схватити и објаснити што је веома мали

,

број филателиста,-који данас у својим збиркама имају „прве летове ЈАТ-а“. Касније је (Савез филателиста Југославије интервенисао да се за његове чланове обезбеди известан број пригодних коверата, па је за летове доцнијег датума тираж био повећан.

Међутим, чак и код највећег тиража (за лет Загреб — Рим, кад је издато 600 коверата) број примерака је далеко заостао за тиражима који се данас у свету практикују код ове врсте коверата. То ће бити разлог што се првих неколисо специјалних коверата „првих летова ЈАТ-а“ данас врло ретко налазе, па се с правом може рећи да спадају у највеће реткости „првих летова“ у свету. Уосталом, то се може потврдити прегледом, који ће се дати у продужењу, где је изложено колико је за сваки лет издато коверата. · Ово интересантно подручје из области аерофилателије захтевало је посебну обраду већ и зато што је било врло мало познато (и код нас и у свету) који су све први летови изведени и колико је коверата за сваки поједини лет било издато. Због тога непознавања само је мали број сакупљача био у могућности да прибави коверте првих летова

JAT-a.

Да би овај задатак био што потпуније обављен, користили смо и архивске податке ЈАТ-а, нарочито податке о тиражима за неколико првих летова. На жалост, и у архивама ЈАТ-а недостају подаци за прва четири лета. Греба претпоставити да они нису никако били већи од тиража за Беч, Каиро и Бејрут, за које из архива знамо да је било оштампано само по 100 коверата за сваки лет. Тако се може објаснити што се коверте ових првих летова врло ретко виђају.

Поменимо још да су поред званичних коверата штампаних за сваки од „првих летова на новим линијама ЈАТ-а редовно путем поште отпремане и приватне пошиљке (писма или карте), које су такође снабдевене специјалним троугаоним жиговима на лполаску. Таквих пошиљки је било релативно врло мало (можда по нека десетина за сваки лет). Зато су приватна писма са овим специјалним жиговима, разумљиво, још ређа од приватних коверата ЈАТ-а. Код Првог лета за Лондон позната су приватна писма са уредно долазним жигом Лондона, док специјалне коверте ЈАТ-а, нажалост, немају долазне жигове. Троугли жигови су за сваки лет отиснути у једној одређеној боји (црној, љубичасто-плавој или црвеној). Међутим, код неколико летова постоје коверте са црвеним, а и са љубичасто-плавим жиговима. Разлике у бојама жигова за исти лет настале су услед тога што су коверте специ-

146