Filatelista
СРПСКЕ ДОПИСНЕ КАРТЕ
(Наставак са стр. 185/60) ИЗДАЊА 1901 и 1902 ГОДИНЕ
У почетку 1901 године било је наређено издање нових поштанских вредносница. пиркулару П.Т.Бр. 16.327 од 17 априла 1901 (по ст. кал.) поштама налази се, односно целина, ова одредба:
,.... да дописне карте, поштанске упутнице и друге вредноснице с отштампаним новим вредносним ознакама треба да се сукцесоивно пуштају у промет, а да се дописне карте и друге вредноснице, које су сада у течају, не повлаче, већ да се утроше до краја.
Прово су биле пуштене у промет дописне карте за унутрашњи саобраћај од 5 пара 1/18 маја 1901 године следећом објавом:
„Сходно одлуци Министра грађевина од 24 ов. мес. П.Т.Бр. 17.190 израђене су отворене дописне карте за унутрашњи саобраћај од 5 пара са отштампаном вредносном ознаком с новим клишеом, а по боји, картону и тексту не разликују се од досадашњих одговарајућих дописних карата.
(Ове дописне карте пуштају се у промет 1 маја. Досадашње отворене дописне карте од 5 пара неће бити повучене из промета, већ остају и даље у важности, док не буду утрошене. П.Т. Бр. 17.190. Из поштанског и телеграфског оделења Министарства грађевина, 25 априла 1901 г." (Објављено у „Српским новинама 6р. 93 од 28 априла 1901 године).
У јуну су дошле на ред затворене дописне карте од 5 и 10 пара. Нове карте за међународни саобраћај од 10 пара појавиле су се тек у септембру исте године; тачан датум није познат. :
(С вредносном ознаком из 1901 године нису израђиване карте с плаћеним одговором. Дописне карте су по тексту, боји и по картону исте као оне из претходног издања. Вредносна ознака је иста као код франко марака издања 1901/3 године — с малим попрсјем краља Александра Обреновића.
Дописне карте за унутрашњи саобраћај од 5 пара штампане су зеленом бојом на жућкастом картону. Дужина натписа „ДОПИСНА КАРТА“ иста је као код претходног издања — 49 мм. Оквир испуњен танким и дебелим цртицама као код ранијих издања.
Код ове карте утврђена су два типа:
[. — У сва четири угла оквира налазе се мали положени крстићи. Растојање речи „Само“ од оквира 14 мм; између спољних страна грба и вредносне ознаке 112!/, мм; изме-
" шеа
ђу натписа и горње адресне линије 20: мм; између А и К у натпису 3/; мм; испуна горње стране оквира почиње с двема танким, а завршава се једном дебелом цртицом.
П. — У сва четири угла налазе велике тачке у боји (постале од истрошених клиса тачком у кругу). Растојање речи „Само“ од оквира и између натписа и адресне линије као под |; између грба и вредносне ознаке 113: мм; између А иКкК у натпису 3'/4 мм; испуна горње стране оквира као под |.
Код другог издања дописних карата за унутрашњи саобраћај од 5 пара натпис „ДОПИСНА КАРТА“ израђен је од ситнијих слова = дужина целог натписа је 41 мм. (Оквир се налази, као код првог издања, у
два типа; само с крстићима или само с тач-
кама у угловима оквира.
Дописне карте за међународни саобраћај са вредносном ознаком од 10 пара штампане су у црвеној боји на жућкастом картону. Први ред натписа је исти као код претходног издања, а други је од нешто мало крупнијих слова и цела му је дужина 78 мм. Напомена у левом доњем углу је од ситнијих сло-