Filatelista
Početkom 1865. godine izašle su prve turske zupčane marke tipa
„Duloz”, a istovremeno S njima uvedeni su novi arapski žigovi raznih tipova. Većinom su to bili dvokružni žigovi s imenom mjesta, a koji put i s godinom. Katalog tih žigova izdao je najprije Billig u obliku brošure, a kasnije Brandt (1963.) čiji je katalog znatno bolji od Billigovog. Ni u jednom od tih kataloga nema podataka o dvojezičkim Žigovima, pa je velika zasluga ing. Petrovića da je u tom pravcu pokušao bar u pogledu mjesta u današnjoj SR Srbiji i na Kosovu. Dvojezičnih je žigova bilo dva tipa. Prvi, 292, mm promjera, bio je dvokružni s turskim imenom mjesta gore, a francuskim dolje. U sredini datum turski i francuski. Drugi je tip isto dvokružni, ali s mostićem u sredini u kojem je datum arapskim i turskim brojevima. Promjer je bio različit, a varirao je između 28 i 31 milimetar. interesantno je da na području Srbije ima više rijetkih dvojezičnih nego arapskih žigova, mada su prvi noviji. Izgleda da su filatelisti obraćali pažnju samo na arapske žigove, koji su im se činili intere-
santnijim, pa su dvojezični ostali tako reći posve nepoznati. Drugi PI - LL O O u a AA 646 -
SL 12
Arapski žig Struge (24a)
je razlog što su neki od tih žigova rijetki u tome, što su bili u prometu vrlo kratko; tek posljednje godine turske vlasti (1912). Dvojezični žig Yeni Pazar (Cossova) poznat je na primjer samo u jednom primjerku, dok su žigovi Vildjetrine, Csarova, Kavadar, Tikveche, Radovichte poznati samo u nepotpunom obliku. Iz mjesta Toyran (danas Dojran) poznato je samo nekoliko arapskih žigova, ali se do sada nije pojavio ni jedan dvojezični, ma da je i takav morao postojati. Vrlo su rijetki dvoJezični žigovi Pirepol, Priboy, Resne, Zubeftche, Boyanovđa.
Postajala su tri žiga poštanske ambulance i to: Zubeftche — Salo
Žigovi koji postoje navedeni su abecednim redom, a poeni u poslednjoj koloni označavaju relativnu vrijednost potpuno čitljivog žiga na neoštećenoj marci. Vrijednost poena se može uzeti sa 4. — dinara za žig na marci, a sa 8. — dinara na pismu, ne uzimajući u ozbir vrijednost same marke.
19