Filatelista
ВОЈНОМ КОНТРОЛОМ ПРЕГЛЕДАНО, потпис цензора дотичне Јединице) па послата птт станици у Пирот." (7)
После Другог балканског рата, по наредби Врховне команде, 7.8.1913. године укинута је цензура за сву поштанску и телеграфску коресподенцију. (8)
У току оба Балканска рата птт станице, у старим гараницама и ослобођеним крајевима, које су мировним уговорима (у Лондону и Букурешту) припале Србији, вршиле су цензуру поштанских пошиљака. (9)
Војна цензуре после Балканских ратова до повлачења војске из Србије
Ради правилног цензурисања, министар војни је решио 24. 11. 1914. године да се сви војни цензори птт станица, ван војишног дела, у старим и новим границама, ставе под надзор Главне нишке војне цензуре. (10)
Следећа “Уредба о војној цензури за време рата" донета је 28. 4. 1915. године, у Крагујевцу. (11)
У одељку ТУ о организацији, у члану 8. јасно се каже: "Да се војна цензура врши на само на војишту, већ и у позадини, при свима птт станицама. На војишту цензуру успоставља Врховна команда, а у позадини министар војни. У местим седишта Владе и Врховне команде, установљују се главне цензуре. Под прву подпадају све цензуре у позадини, а под другу све цензуре на војишту."
Жигови војних цензура
Србија од 1912. године, из године у годину улази у ратове тако да је временски период веома кратак од укидања цензуре до припрема за нови рат, па можемо сматрати да је војна цензура функционисала у континуитету.
Установили смо да је војна цензура функционисала у следећим годинама:
1912. од 6. 10. до 28. 12. 1913. од 2. 1. до 13. 11. 1914. од 2. 1. до 28. 12. 1915. од 2. 1. до 28. 11.
Овај навод је дат на основу обилато расположивог материјала, а мале разлике између година, које постоје, су занемариве с обзиром да би веће количине материјала за цензурисање избрисале мале разлике у датумима спровођења цензуре.
Морамо нагласити да се број типова цензурних жигова у 1914., а посебно у 1915. години повећава у односу на предходне године. Такође, и потврде цензора у виду парафа у годинама 1914/15. бројно се повећавају.
На поштанским пошиљкама налазимо следеће групе цензорских ознака:
Према пореклу:
Без ознаке места, са парафом.
|.
2. Са ознаком места, парафом и без парафа.
3. Са ознаком места и именом цепзора.
4. Ca папоменом, именом и без имена цанзора. 5. Са жигом команде и војне поште.
6. Са жигом јединице и напоменом са потписом цанзоре. Према напису:
1. Група жигова са ознаком “Војном контролом".
23