Filatelista

на нову емисију. И министарство је расписало натечај за израду марака, али тек након тога, што није успело марке добавити на рачун репарације, јер је баш у то време Немачка привремено обуставила извршење репарација. На натечају су суделовали 12 понуђивача и то 10 страних и два из наше државе (Љубљана и "Графика" у Новом Саду). Како Љубљана није у начину израде одговарала основним захтевима, да марке морају бити израђене компликованим и тежим начинима, као у челику. бакру, светлотиску, доџим офсет, литографија и типографија отпадају - то је уз 8 страних фирми остала "Графика" из Новог Сада. која не само да је била релативно најјефтинија, него је поднела савршене и естетски лепе цртеже у светлотиску. Сам тисак је веома угодан и тачан, тежак за фалсификовање. Осим тога вођено је рачуна о уметничкој и пропагадној страни марке, па су осим личности краљеве узете у обзири неке друге хисторијске и савремене личности (као на пример гуслар. Карађорђе, Пашић), као и крајобрази (Двор, Дубровник, Сарајево итд). Пре расписа натечаја поднео је министарству неке своје врло успеле нацрте и загребачки уметник г. Р. Валић, али осим признања није ништа више примио.

Резултат натечаја морао нас је све разочарати. У министарству нису одлучили уз принцип јефтиније и ако је боља роба и у погледу уметничко - естетском а и на корист домаће индустрије. Израду марка добила је лондонска фирма Тћота5 де [а Еме ег Со, која нас је надарила издањем, за које је сва критика констатовала да је много лошије од америчког. Кад је то издање потрошено, одлучено је да се марке израђују убудуће у државној маркарници. Ако се већ неда заслужити домаћој приватној иницијативи, добро је да се израђују у државној установи. Само смо се морали и опет разочарати у раду државне маркарнице. Тамо као да су се код израде марака поставили за принциг да марке не смеју да буду по цртежу укусне. лепе и репрезентативне. Било је ваљда више нацрта од непознатих уметника. Узет је коначно нацрт г. Вагнера, који је слаби јадан, а неукусне боје чине га још слабијим.

Као да неко има интереса да са нелепим маркама тучемо рекорд. Много се наглашава потреба пропаганде у иностранству. А кад би путем марке могли да правимо пропаганду не само за упознавање наше земље, већ и за њен уметнички и технички ниво, онда се то пропушта. Што ће нам будућност донети не знамо. али право да кажемо и не очекујемо ништа бољега. Осуђени смо, да са завишћу гледамо. Како нас и на том пољу туку не само суседне државе, већ и разне мале државице у Африци и Азији, које су и мање и некултурније од нас.

| Повољно продајем:

|

" поштанске марке, специјалитете и путујуће објекте (писма) са |

територије Крајине и Републике Српске из периода 1993-1996. г. | хао и марке Југославије 1944-1966.

| - Каталог "Подсетник" где су обрађене марке и писма РСК и РС.

- телефонске картице Југославије и Европе.

Зоран Бошковић, Владетина 1. 11000 Београд, телефон: 011/334-550