Filatelista
52 PLADIMIR PRIKIĆ
Mala slovačka Jedinica nema svoju poštu, već ide preko austrijske, uz pečat „The Slovak Contigent/KFOR/Slovakta”.
Pošta turske brigade Je besplatna za Tursku, bez maraka, uz žig Glavnog štaba turske vojske u Ankari. Za ostale zemlje ide preko nemačke pošte, uz turski pečat crvene boje sa turskim grbom (polumesec i zvezda), T.C. (Turkiye Cumhuriyeti)ijoš nekim tekstom.
Italijanski sektor obuhvata opštine Peć, Istok, Dečani, Đakovica ı Klina sa 6.000 italijanskih vojnika, 110 Argentinaca, 320 Portugalaca i 1.200 Španaca.
Broju vojnika treba dodati i ruski kontigent koji je trebalo da kontroliše područje Srbice, Orahovca, Mališeva ı Kosovske Mitrovice, sa oko3.300 vojnika. Navodno postoji posebna ruska vojna pošta.
Za civilnu vojnu poštu, od odlaska naših vlasti sa Kosmeta, postojala je stalna tendencija suzbijanja ı zatvaranja Jugoslovenskih pošta tako da ih danas deluje još desetak. Glavna pošta u Prištini otvorena je ponovo tek početkom septembra 1999. godine ı to samo telefonska služba. Pravna osnova za delovanje pošte data Je tek 14. oktobra 1999. godine, odlukom 1999/12 UMNIK-a (UNITED NATION MISSION IN KOSOVO), tj. privremene misije Ujedinjenih Nacija na Kosovu, kojom se „Poštanskom-telekomunikacionom preduzeću za teritoriju Kosova” (POST AND TELECCOMUNITATION ENTERPRISE IN THE TERRITORY OF KOSOVO, PTK), daje dozvola da razradi poštansku službu u pokrajini. Pri tom Je ukazano da su sve dozvole privremene ı da se mogu u svako doba promeniti. Početkom decembra (1999.) saznalo se u Prištini da Svetski poštanski savez navodno daje saglasnost za delovanje ovog preduzeća. Polazeći od toga, objavljeno Je da će biti izdate prve marke i to u nemačkoj valuti. Računalo se ı na međunarodni poštanski saobraćaj. Jedino nije bilo Jasno ko treba da izda ovakve marke. Ipak, UMNIK Je raspisao konkurs na kome je pobedio kosovski umetnik Šaćiri Nimani. Na pet vrednosti, od 0,20, 0.30, 0.50, 1 i 2 DM predstavljeni su predmeti kulturnog ı istorijskog nasleđa Kosova (arheološki predmeti) sa nazivom pokrajine na albanskom, engleskom ı srpskom jeziku, a sve pod motom „mir na Kosovu”. Naša pošta je uložila oštar protest kod svetskog poštanskog saveza – kako mogu da se izdaju marke za pokrajinu koja je u sastavu Jugoslavij Jer po propisima ovog saveza to nije dopušteno.