Filatelista
65
ZAŠTIĆENE ŽIVOTINJSKE VRSTE JUGOSLAVIJA РЕОТЕСТЕР АМА. ЗРЕСТЕЗ . ZAŠTIĆENE ŽIVOTINJSKE VRSTE PTICE PEVAČICE TV ~ a ГПТ ЏУГОСЛАВИЈА| |#, 5 1:
odštampane u tehnici višebojnog ofseta, u šalterskim tabacima od 25 komada maraka, s tim što je tabak više vrednosti numerisan.
Na februarskoj sednici Upravnog odbora Zajednice JPTT usvojena je izmena Pravilnika o poštanskim markama i vrednosnicama kojom se Upravnom odboru daje ovlašćenje da, zbog sprečavanja ilegalne trgovine markama između Srbije i Crne Gore, može odrediti da se redovne marke bez označene nominalne vrednosti mogu štampati u različitim bojama u zavisnosti na kom području će se koristiti.
Takođe, na istoj sednici doneto je i novo Uputstvo za primenu, izradu i upotrebu prigodnih poštanskih živgova, čime se unosi nešto više rada i discipline u ovoj oblasti. Naime, definisano je da se prigodnim poštanskim žigom mogu obeležavati društveno-politički, privredni, sportski i drugi značajni događaji. Zatim, da zahtev za izradu i upotrebu takvog žiga može podneti isključivo pravno lice i da je ono jedini mogući predlagač. Novina je da žig može biti oblika bilo koje geometrijske slike, a ne samo okrugao kao do sada, ali i dalje – najduža dimenzija odnosno prečnik geometrijske slike ne može biti duži od 33 mm. Zig se izrađuje od metala ili od plastike. Veličina slova, razmak između slova, visina otiska brojki, razmak između brojkii sl. kod prigodnog poštanskog žiga moraju biti izrađeni u skladu sa Tehničkim uslovima za izradu redovnih poštanskih žigova sa poštanskim brojem ("PTT vesnik“, br. 15/79).
Predlagač podnosi blagovremeno zahtev područnoj pošti najmanje 30 dana ranije, ova dokumentovan zahtev prosleđuje Direkciji za poštanski saobraćaj poštanskog preduzeća na konačno odlučivanje. Direkcija ocenjuje opravdanost zahteva iispunjenost uslova, pa i onih estetske prirode, o čemu donosi rešenje, uz obavezu da se to rešenje objavi u PTT vesniku, službenom glasilu Zajednice JPTT.
Na osnovu pozitivnog rešenja Direkcije, područna pošta naručuje izradu prigodnog poštanskog žiga, s tim što troškove izrade žiga snosi predlagač. Izrađen žig od proizvođača preuzima isključivo područna pošta koja ga je i naručila, a onda ga prosleđuje na onaj šalter gde će se on određenog dana i koristiti. Nakon isteka datuma predviđenog za upotrebu žiga, već narednog dana, područna pošta preuzima žig i odmah dostavlja PTT Muzeju na arhiviranje. Direkciji za poštanski saobraćaj ostaje u vidu dokumentacije pet otisaka žiga na papiru, veličine 10x10 cm. Za žigosanje prigodnim poštanskim žigom sada očito je, isključivo i samo na određenom poštanskom šalteru, dozvoljena je samo crna boja.
Poseban tretman u smislu ekskluzivnosti dobio je prigodni poštanski žig “prvog