Filatelista
laboratorija, kao što je bila ona u Kolorado Springsu, ı zbog nedostatka sredstava radovi su stali negde oko 1903-05. godine. Razočaran, Tesla praktično napušta radiotehniku ı pored toga što Je imao nekoliko briljantnih otkrića specijalnih prijemnika za zaštićeni prenos poruka ı za izdvajanje slabih signala. i nadasve osnovni plan radija u vidu sistema četiri podešena kola koji je podneo 1897. godine. Ne može se reći da se Tesla nije borio: u Arhivu Muzeja Nikole Tesle u Beogradu postoje brojna pisma Tesle. Morganu u kojima se Tesla trudi da objasni svoje namere ı moli za sredstva da okonča gradnju svog Svetskog centra. Morgan ostaje neumoljiv. Verovatno Je tome doprineo i uspeh Markonija koji je 1901. godine uspeo da prenese radio signale preko Atlantika ı tada Tesla gubi primat u Javnim radio-komunikacijama. Morgan je očekivao da preko Teslinih patenata radija ovlada svetskim radijom, a sam Tesla, koji Je previše verovao u svoju prednost pred rivalima, izgleda da nije predvideo takav razvoj događaja. On Je 1898. godine Javno prikazao model brodića kojim je upravljao bežičnim putem ı stekao značajne poene u borbi za radio-primat, ali Je ubrzo posle toga odbio da Javno prikaže svoj radio sistem u trci Jahti u Njujorškoj luci, zaokupljen svojim radio sistemom koji je nameravao da koristi „pored prenosa informacija ı za prenos snage”. Očigledno Tesla je pogrešio što je insistirao na gledištu da je „njegov sistem radija” nešto drugo od Hercovog ı tako dao šansu Markoniju i drugima da grade „„,sVoje sisteme” koje su patentni uredi prihvatali, a grešku su ispravili mnogo godina kasnije kada su poništili patent Markonija 1943. godine. Tada, pa ı do danas u svetu se formiralo ı održalo uverenje da Je Markoni tvorac radija, a Teslino ime se ne pominje ni među šest piontra radija.
Napuštajući radio ı struje visokih frekvencija Tesla se vratio nekim starim idejama u oblasti mašinstva. Konstruisao je nove turbine ı pumpe ali ni tu nije postigao komercijalni uspeh. Od ovih svojih radova nekako je preživljavao, stalno u nadi da se vrati na realizaciju bežičnog prenosa energije. Na tomc Je mogao da insistira jer se niko nije dalje upuštao u njegov sistem koji je za prenos velikih iznosa snaga zahtevao 100 milionske napone. Tesla je smatrao da će tako ustalasati električno opterećenje Zemlje i čak je dovesti u stanje električne rezonanse. Savremeni radio inženjeri ni ne pomišljaju na takve mogućnosti, a oni koji se bave bežičnim prenosom energije rade sa radijacijama u mikrotalasnom području gde se energija kanališe u snopu.
Poslednje godine svog života Tesla je proveo u nemaštini i Jedini prihod mu je stizao od vlade Jugoslavije. I dalje je radio ali kako je izgubio svoje laboratorije Još početkom ovog veka sve su to bile ideje bez potvrde ili provere. A te ideje bile su često fantastične i neverovatne, one su rušile njegov ranije stečeni ugled ı podelile ljude koji su pratili Teslu na one koji su te ideje smatrali vrednim za neku budućnost i na one koji su ga isključili iz redova realnih stvaralaca. Poslednje godine svog života Tesla je proveo u samoći izolovan od spoljnjeg sveta. Umro je na Božić 7. januara 1943. godine u hotelskoj sobi hotela NjuJorker. |